Šopove izabrane pjesme, drame, proza i pisma, kao 28., 29. i 30. svezak edicije, koju je utemeljila Matica hrvatska iz Sarajeva, priredio je hrvatski književni kritičar Branimir Donat, koji je napisao predgovor izabranim djelima u kojemu podrobno analizira njegovo književno stvaralaštvo.
Donat napominje kako je pjesnik kršćanskoga nadahnuća - Nikola Šop sav svoj pjesnički i ljudski vijek stvarao u duhu Šimićeve izreke da su "pjesnici čuđenje u svijetu".
Nedvojbeno, Šop je posljednji bogumil hrvatske književnosti, ističe Donat, navodeći kako njegovo djelo zavodi jednostavnošću, koja je u svojoj srži tajanstvena i vešeznačna.
Naslovnice Šopovih izabranih djela ilustrirane su reprodukcijama slika Karla Mijića, Vilka Šeferova i Petra Tiješića.
U ediciji Hrvatska književnost BiH u 100 knjiga, koju materijalno podupire hrvatsko Ministarstvo kulture i Fondacija za nakladništvo F/BIH, dosad je izišlo osam svezaka.
"Krajem travnja kada bude objavljeno prvih deset knjiga kanimo upriličiti prvo javno predstavljanje edicije u Sarajevu, a zatim u Zagrebu", izjavio je glavni urednik Mirko Marjanović, koji zasad u tišini vodi čitav taj veliki i pionirski posao.
Po njegovim riječima, ovo je prvi put da se u BiH hrvatska književnost prezentira kao nacionalna književnost, stoga nakon predstavljanja očekuje, kako napominje, zanimljive reakcije.
Marjanović smatra kako bi čitav projekt, koji je zamišljen kronološki, od najstarijih hrvatskih pisanih spomenika i autora do najmlađih, ako se godišnje bude objavljivalo deset knjiga, mogao biti završen za desetak godina.
"Sve ovisi o novcu i priređivačima", izjavio je, napomenuvši kako je rad na prvim knjigama bio najsloženiji, budući da je riječ o svojevrsnim zbornicima i panoramama starije književnosti, koja dosad nije bila istražena.
Matica hrvatska Sarajevo i HKD "Napredak" Sarajevo izdavači su edicije Hrvatska književnost Bosne i Hercegovine u 100 knjiga, koja nosi kao svojevrstan zaštitni znak fotografiju Humačke ploče, najstarijega hrvatskog pisanog spomenika u BiH, datiranog između desetoga i jedanaestoga stoljeća, koji se čuva u samostanu Humac kod Ljubuškog.
<(Hina) xmc ymc