"Austrija će o dodjeli koncesije biti obaviještena na prvoj idućoj sjednici mješovitog povjerenstva za rijeku Muru", rekao je u razgovoru za ljubljansko "Delo" od ponedjeljka direktor Dravskih elektrana Maribor Danilo Šef koji je pobornik gradnje i kaže da je za to moguće osigurati konsenzus, te da bi gradnja imala više pozitivnih neko negativnih posljedica.
Na primjedbu da je s austrijske strane Mure proglašen pojas ekološke zaštite Natura 2000, te da na to područje spadaju tri od planiranih hidrocentrala, Šef je rekao da Natura 2000 ne znači apsolutnu zabranu intervencija u prostoru.
Što se tiče nedavnih izjava međimurskog župana Josipa Posavca, Šef je izjavio da će u planiranju biti potrebno voditi računa o o utjecajima koji će se pojaviti nizvodno u Hrvatskoj, ali da zbog usporavanja Mure u nizinskom dijelu Međimurje nije ugroženo.
"Hrvatska u službeni postupak gradnje hidrocentrala u Sloveniji nije uključena", izjavio je Šef.
Međimurski župan Josip Posavec izjavio je nedavno da je nedopustivo kako se u Hrvatskoj, ali i u Sloveniji planira gradnja velikog broja hidrocentrala koje bi mogle izazvati štetne ekološke posljedice u Međimurju u poljoprivredi, turizmu i razvoju te županije. U Međimurju je planirana gradnja hidrocentrala Podturn, Goričan, Kotoriba i Mursko Središče, a za Međimurje bi bila osobito osjetljiva i slovenska centrala Veržej na Muri, jedna od osam spomenutih koje bi se gradile idućih nekoliko godina.
Direktor Dravskih elektrarna Danilo Šef tvrdi doduše da će do kraja ove godine tek biti dovršeni idejni planovi koji bi se onda dali u javnu raspravu. Austriji se nudi polovica od 600 gigavatsati električne energije koliko bi proizvodile hidrocentrale Sladki vrh, Cmurek, Konjišče, Apače, Radgona, Radenci, Hrastje i Veržej, a već se vode i okvirni pregovori s austrijskom tvrtkom Verbund Oesterreich o mogućoj podjeli lokacija za centrale ili o zajedničkom poduzeću za gradnju i upravljanje hidropotencijalom na Dravi.