Stranačke dužnosnike na sastanak je pozvao američki veleposlanik u BiH Douglas McElhaney koji je i ranije u pregovorima sudjelovao kao moderator.
Ovoga puta poziv nije upućen Stranci za BiH Harisa Silajdžića, koja već tjednima vodi oštru kampanju protiv predloženih promjena držeći ih nedostatnima.
Na sastanku u rezidenciji američkog veleposlanika su, međutim, predsjednik Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ) Dragan Čović te predsjednik Hrvatske narodne zajednice (HNZ) Milenko Brkić.
Oni su do sada odbijali potpisati ranije usuglašene izmjene Ustava tražeći jamstva da će Hrvati moći birati hrvatskog člana Predsjedništva BiH, no Brkić je u subotu izjavio kako ostaje i na stajalištu da neće potpisati nikakav dokument koji bi legalizirao tzv. entitetsko glasovanje u državnom parlamentu.
Čović je uoči nastavka pregovora izjavio kako je optimist te da vjeruje u mogućnost postizanja dogovora, no uz uvjet da se prihvati "minimum minimuma" na kojemu inzistira hrvatska strana, a to je neizravno biranje članova Predsjedništva glasovanjem u Domu naroda Parlamenta BiH.
Uoči nastavka razgovora o ustavnim promjenama, o načinu biranja budućeg državnog vrha očitovalo se i Venecijansko povjerenstvo, savjetodavno tijelo Vijeća Europe, od kojega je zatraženo razjašnjenje dvojbi o tome koji je model sukladan europskim standardima.
Lokalni su mediji izvijestili kako je u Sarajevo stiglo mišljenje po kojemu je neizravan izbor u Parlamentu najbolje rješenje za BiH. Pritom je kao prijelazno rješenje podržana i mogućnost da se bira jedan predsjednik te dva potpredsjednika.