FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Hrvatski zastupnici u Parlamentu BiH neće podržati ustavne reforme

SARAJEVO, 7. veljače (Hina) - Hrvatski zastupnici u Parlamentu Bosnei Hercegovine najavili su u utorak kako neće podržati najavljeneustavne promjene o kojima su proteklih mjeseci pregovaralipredsjednici bosanskohercegovačkih političkih stranaka.
SARAJEVO, 7. veljače (Hina) - Hrvatski zastupnici u Parlamentu Bosne i Hercegovine najavili su u utorak kako neće podržati najavljene ustavne promjene o kojima su proteklih mjeseci pregovarali predsjednici bosanskohercegovačkih političkih stranaka.

Pet zastupnika iz kluba HDZ-Demokršćani BiH te neovisni zastupnik Ivo Lozančić kazali su, na konferenciji za novinstvo održanoj u Sarajevu, kako predložene ustavne promjene mogu samo učvrstiti postojeće podjele u zemlji i dovesti hrvatski narod u BiH u još neravnopravniji položaj nego što je sada.

"Predložene promjene su samo kozmetičke i one cementiraju Daytonski sporazum", kazao je predsjednik kluba zastupnika HDZ BiH Vinko Zorić.

Odgovarajući na novinarsko pitanje, Zorić je pojasnio kako HDZ-ove zastupnike u državnom parlamentu do sada nitko iz vodstva stranke nije službeno izvijestio o čemu se pregovaralo niti što je eventualno dogovoreno.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović aktivno je sudjelovao u pregovorima u koje su, uz posredovanje američkog veleposlanika u BiH Douglasa McElhaneyja, bilo uključeni najviši dužnosnici još sedam stranaka.

Stranka za BiH (SBiH) tijekom veljače je odustala od daljeg sudjelovanja u pregovorima, dok su predstavnici ostalih sedam stranaka, prema tvrdnjama veleposlanika McElhaneyja, postigli suglasnost o nizu ustavnih reformi, osim o načinu biranja budućeg predsjednika i dva potpredsjednika države.

Bez rješavanja tog pitanja Čović i predsjednik Hrvatske narodne zajednice BiH (HNZ) Milenko Brkić odbili su potpisati konačni dogovor.

Sada se očekuje da se o ovom pitanju do kraja ožujka očituje Venecijansko povjerenstvo i predloži najprikladniji način biranja budućeg šefa države.

Hrvatski zastupnici u Parlamentu BiH, protivno Čoviću i Brkiću, drže međutim kako je ključno pitanje zapravo način odlučivanja u Zastupničkom domu.

Zorić je pojasnio kako zadržavanje tzv. entitetskog glasovanja u Zastupničkom domu samo učvršćuje poziciju dva entiteta, a niti u jednom od njih Hrvati nisu ravnopravni.

"Mi smo za konzistentno decentraliziranu BiH s istim standardima za kolektivna prava sva tri naroda", kazao je zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma Martin Raguž upozorivši kako način dogovaranja o ustavnim promjenama u zemlji šalje veoma negativne poruke Hrvatima jer se ne vodi računa o njihovim stvarnim interesima.

Zorić je ustvrdio kako dogovor, na čijem postojanju inzistira i američki veleposlanik, zapravo predstavlja sporazum dvije strane na račun treće, a u biti se svodi na zadržavanje postojećeg stanja.

"Više volim da mi se ruka osuši nego da legalizira postojeće stanje", kazao je Zorić pojašnjavajući zašto u Parlamentu neće dati svoj glas za ovakve ustavne promjene.

Ustavne bi promjene u Zastupničkom domu od hrvatskih zastupnika mogao poduprijeti jedino Jozo Križanović iz Socijaldemokratske partije (SDP), no bez ostalih hrvatskih i glasova zastupnika iz SBiH ne postoji većina potrebna za usvajanje amandmana na Ustav, kao i za izmjene Izbornog zakona.

Klub HDZ-Demokršćani predlaže da se o izmjenama Ustava raspravlja u parlamentu kao jedinom primjerenom mjestu, sukladno incijativi koja je pokrenuta još 2004. godine.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙