Od 50 objekata kojima je zabranjen rad i izvršeno pečaćenje, 48 pekarnica je zatvoreno zato što u njima nije vođena propisana evidencija o proizvodnji pekarskih proizvoda i utrošku brašna, u dvije pekarnice je zatečeno brašno koje nije bilo označeno propisanim markicama, a u četiri pekarnice je zabranjen promet vlastitih pekarskih proizvoda jer za prodajne prostore nisu postojala rješenja o udovoljavanju propisanim minimalno tehničkim uvjetima.
Inspektori su utvrdili ukupno 299 prekršaja slijedom kojih su podnijeta 173 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i izrečena 62 usmena rješenja, u 31 slučaju predložena je zaštitna mjera zatvaranja objekata na 90 dana do 1 godine.
Nadležnim je sudovima predloženo oduzimanje protupravne imovinske koristi u iznosu od gotovo 135 tisuća kuna. Na mjestu prekršaja naplaćeno je 11 novčanih kazni u ukupnom iznosu nešto većem od 29 tisuće kuna, navodi se u priopćenju.
Iako je promet pekarskim proizvodima i do 1. siječnja ove godine bio predmetom učestalih kontrola, podaci da su u čak 73 posto provedenih nadzora utvrđeni prekršaji, a 12,3 posto nadziranih objekata je zapečaćeno pokazuju da je primjena novog propisa i mjera koje daju mogućnost sankcioniranja prekršitelja bila nužna, tumače iz Inspektorata dodajući da se nadzori nastavljaju.
Podsjetili su kako je od 1. siječnja ove godine u primjeni Pravilnik o količini brašna utrošenoga za proizvodnju pojedinih pekarskih proizvoda, kojim su prvi put propisane najviše količine brašna utrošene za proizvodnju pojedinih pekarskih proizvoda i način vođenja evidencije o tome. Na taj način tržište brašnom i pekarskim proizvodima napokon je, kažu, moguće učinkovitije kontrolirati.
Od početka ove godine počeo se primjenjivati i Pravilnik o žitaricama, mlinskim i pekarskim proizvodima, tjestenini, tijestu i proizvodima od tijesta, prema čijim odredbama pekari moraju uskladiti deklaracije svojih proizvoda.
(Hina) xpp/xtp ydb