Riječ je o dosad nezapamćeno visokom pojedinačnom dobrotvornom prilogu u povijesti Južne Koreje, izvijestila je televizijska kuća YTN.
Tamošnja vodeća građanska udruga kazala je da se poklonom može kupiti "goodwill" no da se time ne rješavaju temeljni problemi korporativnog upravljanja u tom konglomeratu, koji je najveći u Južnoj Koreji i nadzire čitav niz poslovanja uključujući i najveći svjetski brand Samsung Electronics.
"Samsung nije spomenuo nikakvo rješenje Samsungovih temeljnih problema glede upravljanja kompanijom", navodi udruga u svojem priopćenju.
Samsung grupa u svojem je priopćenju objavila kako tvrtkini čelnici žale zbog izazivanja zabrinutosti u javnosti s problemima kao što su transfer bogatstva unutar obitelji predsjednika kompanije Lee Kun-Hee-a i još jedan skandal u kojem je on bio osumnjičen ali kasnije oslobođen sumnji, zbog umiješanosti u nezakonita plaćanja političarima.
Od ukupno 800 milijardi wona, kako se dodaje u priopćenju, iznos od 350 milijardi bio bi isplaćen iz privatnog Leejevog fonda. Profit koji su Leejeva djeca ostvarila od transfera konvertibilnih obveznica od tvrtke Samsung Everland, operatera zabavnog parka, čije dionice nisu izlistane u burzovnoj kotaciji, bio bi vraćen u sklopu donacije, priopćila je kompanija.
Sud u Seulu u listopadu 2005. proglasio je krivim dvojicu izvršnih direktora Everlanda zbog zavjere u sporazumu iz 1999. kako bi se pomoglo Leejevoj djeci da ispod tržišne cijene kupe većinski udjel u tom operateru zabavnog parka kroz transfer konvertibilnih obveznica. Samsung je uložio žalbu na takvu odluku suda.
Samsung grupa ima 61 podružnicu, a u 2004. je ostvarila je ukupne prihode od 135.500 milijardi wona, što je iznos koji premašuje šestinu južnokorejskog bruto domaćeg proizvoda te godine.