FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Broj smrti u kolijevci smanjen, broj "smrti na sofama" sve veći

LONDON, 24. siječnja 2006. (Hina/Reuters) - Ohrabrujuća vijest oznatnom smanjenju postotka sindroma dojenačke smrti u kolijevci (SIDS)u posljednjih 20 godina dolazi iz Velike Britanije, no znanstvenici utoj zemlji istodobno upozoravaju na novi problem povećanja za čak 400posto smrti djece u dobi o nekoliko mjeseci, koja spavaju ili zaspepokraj roditelja na sofama.
LONDON, 24. siječnja 2006. (Hina/Reuters) - Ohrabrujuća vijest o znatnom smanjenju postotka sindroma dojenačke smrti u kolijevci (SIDS) u posljednjih 20 godina dolazi iz Velike Britanije, no znanstvenici u toj zemlji istodobno upozoravaju na novi problem povećanja za čak 400 posto smrti djece u dobi o nekoliko mjeseci, koja spavaju ili zaspe pokraj roditelja na sofama.

Na novi je problem ukazao profesor Peter Fleming iz Royal Hospital for Children u Bristolu, koji je vodio istraživanje. "Broj smrti novorođenčadi koja spava u kolijevci ili u krevetu s roditeljima u posljednje se vrijeme smanjio za ohrabrujućih 50 posto, no broj smrti novorođenčadi koja spava s roditeljem na sofi povećan je za 400 posto", rekao je dr. Fleming. "Neke majke ni ne shvaćaju kolika opasnost prijeti njihovim bebama ukoliko zaspu s njima na sofama".

Točni razlozi opasnosti još nisu u potpunosti jasni i za sada se odnose samo na područje Velike Britanije iako dr. Fleming pretpostavlja da je situacija slična i u drugim razvijenim zemljama. Dosadašnja istraživanja ukazuju da je uzrok iznenadne smrti dojenčeta na sofi pušenje roditelja u prostoriji u kojoj se taj komad namještaja najčešće nalazi i cijeli niz bakterija u madracu sofe koja se ne koristi samo za spavanje.

Dr. Fleming je zamijetio da se većina ovakvih smrti događa u obiteljima slabijeg imovinskog stanja koje najčešće ni ne posjeduju poseban krevetić za dijete, te majka često zajedno s bebom spava na sofi. Također u socio-ekonomsko siromašnijim, a često i manje obrazovanim obiteljima, majke češće puše. Primjerice, u 86 posto obitelji obuhvaćenih istraživanjem kod kojih su bebe umrle od SIDS-a u posljednjih pet godina, majke su bile pušači, rekao je Fleming, ističući kako bi se država trebala angažirati na boljoj edukaciji siromašnijeg socio-ekonomskog društvenog sloja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙