"Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Petar Čobanković prihvatio je inicijativu grčkog ministra poljoprivrede da se u Hrvatskoj u veljači ili ožujku organizira konferencija za zemlje jugoistočne Europe na temu prevencija i suzbijanje ptičje gripe", prenijelo je u priopćenju Ministarstvo poljoprivrede.
Čobanković, koji je na donatorskoj međunarodnoj konferenciji o ptičjoj gripi u Pekingu u srijedu predstavio hrvatski model sprečavanja širenja virusa HPN1, ponudio je i tehničku pomoć državama u regiji ali najavio i da će Hrvatska zatražiti financijsku pomoć.
Zato što je u skupini zemalja s visokim rizikom od izbijanja influence ptica, Hrvatska "treba dodatne resurse te će se stoga kandidirati za dobivanje bespovratnih donatorskih sredstava", stoji u priopćenju.
Ptičja gripa bila je krajem listopada potvrđena u divljih ptica na ribnjacima u Slavoniji nakon čega je na gospodarstvima u tome području bilo uništeno ukupno 24.606 komada peradi.
"Na svome području (Hrvatska je) dala doprinos za bolje razumijevanje širenja bolesti i podizanja razine spremnosti za reagiranje na pojavu ove bolesti ne samo vlastite nego i drugih zemalja u regiji", naglasio je u izlaganju Čobanković, a prenijelo Ministarstvo.
Važni za hrvatski uspjeh bili su "aktivnost" i "otvorenost u dostavljanju pravovremenih informacija", rekao je ministar u Pekingu.
Hrvatska i "dalje provodi intenzivan nadzor divljih ptica", donijela je i strategiju za unapređenje laboratorijskih kapaciteta za dijagnostiku influence ptica, te poboljšava krizne planove za slučaj pojave ptičje gripe, kazao je nadalje Čobanković.
Za jačanje veterinarskih službi i edukaciju vlasnika peradi Hrvatska ulaže znatna financijska sredstva no ona su nedostatna te će se zato kandidirati za bespovratnu donaciju.
Čobanković je održao i niz bilateralnih sastanaka s ministrima poljoprivrede nekoliko zemalja, priopćilo je Ministarstvo.