Ministar Čobanković održao je prvoga radnog dana skupa u Pekingu niz susreta s kolegama po dužnosti i ponudio tehničku pomoć zemljama regije, rekao je za Hinu glasnogovornik ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Mladen Pavić.
Čobanković će u srijedu, završnoga dana skupa, u izlaganju prenijeti sudionicima iskustva svoje zemlje u borbi protiv ptičje gripe.
Hrvatska je dosad jedina država koja je uspjela spriječiti širenje influence s divljih, migratornih ptica na domaću perad.
Međunarodna konferencija o ptičjoj i humanoj gripi održava se pod sponzorstvom kineske vlade, Europske komisije i Svjetske banke u uskoj suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO) čiji bi predsjednik Bernard Kouchner trebao u srijedu govoriti na skupu, kao i glavni tajnik UN-a Kofi Annan te Abou Diouf, predsjednik UN-ove agencije za hranu (FAO).
Donatorska konferencija je organizirana radi pokretanja i usklađivanja novčane pomoći donatora za nacionalni, regionalni i svjetski odgovor na influencu peradi kao i pripreme u slučaju eventualne pojave pandemije i trebala bi prikupiti 1,5 milijardi dolara za borbu protiv ptičje gripe i donijeti dokument nazvan Pekinška deklaracija.
Stručnjaci upozoravaju da nema vremena za gubljenje u naporima protiv te bolesti koja je odnijela gotovo 80 života od 2003. godine i doprla do praga Europe i Bliskog istoka.
Tursko ministarstvo zdravstva objavilo je u utorak da je još jedno dijete pozitivno na smrtonosni virus ptičje gripe koji je već odnio četiri dječja života u Turskoj, tako da je ukupan broj zaraženih tim virusom narastao na 21.
U međuvremenu je švicarski farmaceutski koncern Roche odlučio donirati Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji više od dva milijuna pakiranja ili 20 milijuna doza antivirusnog lijeka Tamiflu za osiguranje regionalnih zaliha.
"Zajedno s donacijama iz 2004. i 2005. godine, to će ukupno iznositi više od pet milijuna doniranih pakiranja, namijenjenih pogođenima ptičjom gripom u slučaju izbijanja pandemije", kaže se u priopćenju tvrtke.