Uređaji za prihvat ambalaže, koje proizvodi tvrtka Tehnix iz Donjeg Kraljevca, imaju ugrađene senzore za prepoznavanje vrste ambalaže ili očitavanje koda, a za svaku ubačenu bocu građani će dobivati listić - potvrdu s obračunom povratne kaucije koja će im se vraćati na blagajni.
Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Vinko Mladineo, koji je ubacivanjem boce pustio stroj u rad, najavio je kako će se akcija ubrzo proširiti i na ostale trgovačke subjekte.
"Fond će još 20 ovakvih strojeva dodijeliti trgovinama, vjerojatno u roku od tjedan dana, tako da ćemo vrlo brzo imati učinkovit sustav prikupljanja ambalažnog otpada od građana u nizu trgovačkih lanaca", kazao je Mladineo.
Dodao je kako Vlada i Ministarstvo u takvoj koncepciji gospodarenja ambalažnim otpadom žele uspostaviti takav sustav u kojemu ne će biti nikakvih poremećaja kod gospodarskih subjekata.
Mladineo je naglasio i kako su prosvjed Hrvatske udruge poslodavaca protiv Pravilnika te njihova najava poskupljenja pića isključivo utemeljeni na ekstraprofitu proizvođača.
"Po našoj ocjeni može se tumačiti da je riječ o ekstraprofitu", kazao je Mladineo potkrijepivši to usporedbom cijena Coca Cole u Hrvatskoj i Njemačkoj, gdje je to piće jeftinije premda je naknada za povrat, u protuvrijednosti, veća, odnosno iznosi kunu i pol, a u Hrvatskoj 50 lipa.
Splitska tvrtka Čistoća pomagat će fondu i trgovcima dok sustav do kraja ne profunkcionira, a na splitskom je odlagalištu smeća Karepovcu pripremljena posebna lokacija za prihvat prikupljene ambalaže, kazao je direktor Čistoće Alen Ćurin.
Iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ističu kako takvi uređaji omogućuju velik postotak skupljanja iskorištene ambalaže koja ne će završiti na odlagalištima, već će se reciklirati i koristiti kao vrijedna sekundarna sirovina.