Phoenix Mars Lander trebao bi biti lansiran negdje između 3. i 24. kolovoza s Floride, a na hladne sjeverne ravnice Marsa trebao bi sletjeti 25. svibnja 2008., izjavili su dužnosnici i znanstvenici NASA-e u ponedjeljak.
Misija bi trebala trajati tri mjeseca. NASA je za slijetanje izabrala mjesto bez stijena koje se u odnosu na pol nalazi na otprilike gdje i sjeverna Aljaska na Zemlji. Znanstvenici očekuju da će robot raditi na temperaturama i do minus 100 stupnjeva Celzija.
"Mislim da će to biti doista uzbudljiva misija na sjeverni pol, to će biti prvi puta da ćemo biti tamo gore, i stvarno to željno iščekujem", rekao je na konferenciji za tisak Doug McCuistion, NASA-in direktor programa istraživanja Marsa.
Pod pretpostavkom da će preživjeti riskantno spuštanje i slijetanje, stroj će koristiti robotičku ruku dugu 2,3 metra za kopanje u dubinu do jednog metra kako bi došao do zemlje i smrznute vode za koju se vjeruje da se nalazi odmah ispod površine, rekli su znanstvenici. Zatim će se koristiti raznom opremom kako bi procijenio može li ta voda pružiti uvjete koji bi mogli podržavati mikrobe.
"Analizirat će vodu", rekao je Bobby Fogel, NASA-in znanstvenik. "Dobit će njezin kemijski sastav, fizička svojstva i pokušati nam nešto reći o povijesti vode na Marsu i potencijalnoj mogućnosti života mikroba na Marsu".
Robot će također istraživati kako voda može promijeniti kemiju i minerologiju tla, rekli su znanstvenici.
Phoenix Mars lander s raširenim solarnim panelima širok je oko 5,5 metara i dug 1,5 metara.
Njegova je misija dio strategije za istraživanje Marsa koju NASA zove "slijedi vodu". Voda se smatra ključnim sastojkom za život a mnogi znanstvenici vjeruju da je suhi i pusti Mars nekada bio mnogo vlažniji s obzirom na tragove nestalih oceana, izvora i drugih tijela vode.
Dva mala rovera koja još uvijek operiraju drugdje na površini Marsa također istražuju povijest vode na tom planetu.
Robotička ruka Phoenix Mars Landera uzorke vode i tla prinosit će dvjema instrumentima. Jedan ispituje kemiju tla a drugi zagrijava tlo i vodu kako bi tražio stvari poput kemikalija na bazi ugljika koji se smatra ključnim za stvaranje elemenata života.
Peter Smith sa sveučilišta Arizona, glavni istraživač misije, rekao je da oprema može otkriti organske materijale. "Ne možemo reći je li to DNK ili bjelančevine ali možemo da su to složene organske tvari", rekao je Smith.
Za razliku od rovera koji su preživjeli spuštanje na površinu Marsa uz pomoć zračnih jastuka pri slijetanju, NASA će s Phoenix Mars Landerom pokušati prvo "meko spuštanje" u tri desetljeća.
Koristit će se toplinski štit kako bi se usporio ulazak iz svemira a potom će padobran dodatno usporiti pad na oko 217 kilometar na sat. Lander će se potom osloboditi padobrana i uključiti rakete koje bi ga trebale usporiti na oko 8,8 kilometara prije slijetanja na tri noge, rekla je NASA.