Optimističnim svjetskim gospodarskim prognozama najveću opasnost predstavlja ona od inflacije, kazao je Simon Johnson u kratkom obraćanju novinarima. No, kako je rekao, dosadašnji snažan rast cijena roba široke potrošnje - od kovina i energenata do prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda - nije u većoj mjeri utjecao na rast cijena.
"Kada svjetsko gospodarstvo ide ovakvom brzinom, prisutni su realni inflatorni pritisci", kazao je Johnson. On je prognozirao rast svjetskog gospodarstva u ovoj godini od oko 5 posto.
Johnson je nadalje izrazio uvjerenje da, dokle god vodeće središnje banke ostaju usredotočene na suzdržavanje inflatornih očekivanja, cjenovni rizici neće naštetiti snažnim gospodarskim prognozama.
"To ovisi o monetarnoj politici - da li će monetarna politika ostati vjerodostojna, a američki Fed i Europska središnja banka ispravno su usredotočeni na to", kazao je. "Monetarna politika ECB-a posve je u skladu s takvim snažnim rastom".
Prema njegovim riječima, rast svjetskog gospodarstva - koji MMF prognozira na oko 4,9 posto u ovoj i idućoj godini - vjerojatno će biti nešto snažniji, te iznositi oko 5 posto.
Europa i tržišta u nastajanju ostvaruju bolju gospodarsku izvedbu od očekivane, dok je SAD nešto slabiji iako se očekuje oporavak u trećem i četvrtom tromjesečju, kazao je.
Što se tiče eurozone, kazao je Johnson, njemačka snažna izvedba nakon višegodišnjih strukturalnih reformi pridodaje pozitivnim očekivanjima, a čitava regija ostvaruje snažne koristi od ekonomske i monetarne integracije.
MMF očekuje da će blago revidirati na gore svoju prognozu rasta eurozone od 2,3 posto za 2007. i 2008. na između 2,3 i 2,5 posto, dodao je. To bi bilo otprilike u skladu s ECB-ovom prognozom rasta BDP-a od 2,6 posto u ovoj i 2,3 posto u idućoj godini.