Institut za antropologiju javna je znanstveno-istraživačka ustanova koja provodi znanstvena istraživanja iz svih osnovnih područja antropologije: biomedicinske, sociokulturne, lingvističke i arheološko-paleontološke, istaknuo je u pozdravnoj riječi voditelj Instituta akademik Pavao Rudan.
Institut također sudjeluje u izobrazbi visoko specijaliziranih znanstvenih kadrova, u prijenosu znanstvenih informacija na domaćoj i međunarodnoj razini kao i u primjeni rezultata znanstveno-istraživačkog rada, dodao je.
Akademik Rudan podsjetio je na povijest ovog instituta, rekavši da je 1974. unutar Hrvatskog liječničkog zbora osnovana Sekcija za biološku antropologiju, a 1977. Hrvatsko antropološko društvo. Četiri godine kasnije 1981. na Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada Sveučilišta u Zagrebu osnovan je Laboratorij za antropologiju, a 1986. Sektor za antropologiju.
Nakon međunarodnog priznanja Hrvatske u veljači 1992. osniva se Institut za antropologiju Sveučilišta u Zagrebu "kasnije Institut za antropologiju" kao javni institut ondašnjeg Ministarstva znanosti, tehnologije i informatike i prva samostalna antropološka znanstvena ustanova u Hrvatskoj, istaknuo je akademik Rudan.
Glavni cilj Instituta je osnovan za potrebe institucionalizacije znanstvenoga, stručnoga i nastavnoga rada na području antropologije kao humanističke, društvene, prirodne i biomedicinske znanosti u Hrvatskoj.
Predsjednik Upravnog vijeća Instituta Stipan Janković istaknuo je važnost otvorenja Instituta te podsjetio na sve okolnosti u kojima se Institut stvarao.
Ministar Primorac izrazio je zadovoljstvo da je Institut dobio prikladne prostore rekavši koliko je to značajno za hrvatsku znanost i hrvatsko društvo koje ulaže velika sredstva da Hrvatska postane zemlja znanja.
Istaknuo je važnost Instituta za razvitak interdisciplinarnosti znanosti u nas te dodao kako Hrvatska danas ima uposlenih 1300 znanstvenih novaka i pokazala se vrlo uspješnom u provedbi Bolonjskog procesa.
Primorac je također naglasio da su iza nas prošle one godine marginalizacije hrvatske znanosti što, kako je kazao, potvrđuje i otvorenje ovoga značajnog instituta. Institut za antropologiju osim temeljne djelatnosti, dodaje, koja se tiče istraživanja populacijske strukture Hrvatske uključuje i rad na međunarodnim znanstvenim projektima, i njemu se obavlja nastavna djelatnost, te rade se znanstveni projekti koje financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.
Primorac je kazao kako je cilj Instituta postizanje novih znanstvenih spoznaja te mogućnost njihove primjene u antropološkim istraživanjima, unapređenje međunarodne znanstvene suradnje, transfer znanstvenih informacija, organiziranje znanstvenih skupova te nakladnička djelatnost.
Na današnjem otvorenju potpisan je i sporazum između Instituta za antropologiju i Instituta Ruđer Bošković koji će se odnositi na pitanja suradnje u forenzičkoj genetici.