FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DP: Ljubljanski "Dnevnik" o aferi prisluškivanja Sanadera

LJUBLJANA, 18. lipnja 2007. (Hina) - Izjava bivšeg slovenskog premijera Antona Ropa da su se 2004. godine tijekom predizborne kampanje u Sloveniji tadašnji čelnik oporbe Janez Janša i hrvatski premijer Ivo Sanader "dogovarali o incidentima u Piranskom zaljevu" izazvala je dodatne napetosti u slovenskoj politici vezane na istragu Janšine vlade o navodnim nepravilnostima u obavještajnoj agenciji SOVA.
LJUBLJANA, 18. lipnja 2007. (Hina) - Izjava bivšeg slovenskog premijera Antona Ropa da su se 2004. godine tijekom predizborne kampanje u Sloveniji tadašnji čelnik oporbe Janez Janša i hrvatski premijer Ivo Sanader "dogovarali o incidentima u Piranskom zaljevu" izazvala je dodatne napetosti u slovenskoj politici vezane na istragu Janšine vlade o navodnim nepravilnostima u obavještajnoj agenciji SOVA.

Ljubljanski "Dnevnik" koji je u subotu, pozivajući se na "neslužbene, ali provjerene" informacije iz same obavještajne agencije, prvi objavio tvrdnje da su slovenski obavještajci u 2004. godini "pratili hrvatski državni vrh" zbog otvorenih međudržavnih pitanja, te tom prilikom snimili i više telefonskih razgovora između Sanadera i Janše, u ponedjeljak na osnovi istih izvora navodi nove detalje o navodnim kontaktima Sanadera i Janše, te "njihovih kurira" u spomenuto vrijeme, a ti se navodi uklapaju u verziju koju je o spomenutim događajima u nedjelju za RTV Slovenije iznio bivši premijer Anton Rop.

"Prema našim neslužbenim podacima hrvatski premijer Ivo Sanader i predsjednik Slovenske demokratske stranke (SDS) Janez Janša u telefonskim su se razgovorima 2004. dogovarali o organiziranju graničnih incidenata u Piranskom zaljevu, a njihov je cilj bio da ih Janšina stranka iskoristi u predizbornoj kampanji", navodi list.

"Iz izvora bliskih obavještajnoj agenciji SOVA doznali smo da su slovenski obavještajci na osnovi prisluškivanja Sanadera tadašnjoj Ropovoj vladi unaprijed javljali kad će u Piranskom zaljevu doći do graničnog incidenta, ali vlada na to nije reagirala", tvrdi "Dnevnik" koji dodaje da bi parlamentarna komisija za kontrolu tajnih službi mogla zatražiti da joj se predoče podaci o obavještajnom pokrivanju Hrvatske, uključujući i navodne snimke razgovora Janše i Sanadera.

Tako bi se naime moglo utvrditi, navodi ljubljanski list, je li prisluškivanje imalo opravdanje i zakonitu osnovu budući da SOVA ima pravo prikupljati podatke iz inozemstva koji su sigurnosno, politički i ekonomski važni za nacionalne interese, ali isto tako i ako je riječ o djelovanju osoba koje bi mogle ugroziti nacionalne interese i ustavno uređenje.

"Ako se u razgovorima Janše i Sanadera radilo o ugrožavanju nacionalnih i političkih interesa Slovenije, a organiziranje graničnih incidenata to svakako jest, onda bi SOVA mogla braniti svoje djelovanje, ali ako tih razloga nije bilo, mnogo bi teže mogla braniti ono što je činila", navodi "Dnevnik".

List navodi da je bivši premijer Anton Rop nedjeljnom izjavom potvrdio neslužbene informacije "Dnevnika" da je "SOVA snimila kako Sanader i Janša u ljetnim mjesecima 2004. razgovaraju o budućim incidentima u Piranskom zaljevu".

"Tome treba dodati da postoji i fotografski dokumentirani susreti između ljudi iz Sanaderova kruga sa ljudima iz Janšinog kruga koje su po našim podacima napravili agenti SOVA-e 2004. godine", navodi "Dnevnik".

Takve su susrete, navodi list, slovenski obavještajci imenovali "susreti kurira". Uz to, dodaje list, sada je bitno pitanje je li SOVA za tako široko postavljenu obavještajnu aktivnost imala zakonske osnove, a Anton Rop je izjavio da je po njegovim informacijama imala, odnosno da je ta služba u vrijeme njegova mandata djelovala zakonito i u skladu sa svojim ovlastima.

Kao dokaz o čestim kontaktima Sanadera i Janše koji su se nastavili i nakon što je Janša na izborima 2004. godine osvojio relativnu većinu u parlamentu i postao premijer, te navodnim Janšinim sumnjama da bi ti kontakti mogli biti pod prismotrom, "Dnevnik" navodi da je slovenska obavještajna agencija odmah nakon što je Janša postao premijer kupila 14 mobilnih telefona s napravama za kriptiranje glasa koji otežavaju eventualno prisluškivanje razgovora.

"Po jedan takav telefon dobili su Janša i pojedini odabrani važni ministri u njegovoj vladi, a druge je SOVA zadržala u rezervi. Jedan od tih telefona navodno se u zadnje dvije godine koristio u Hrvatskoj. Zbog jednakog programa za kriptiranje korisnik tog telefonskog priključka može na siguran način razgovarati s nekim članovima slovenske vlade, pa i s premijerom Janšom", navodi "Dnevnik" u svom broju od ponedjeljka.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙