Potpuna plovnost pridonijela bi, prema njegovima riječima, boljem iskorištavanju tog plovnog puta, od čega bi koristi imale sve države kroz koje Sava prolazi - Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Srbija.
Predstavnici svih zemalja slažu se da je Sava vrlo značajan plovni put, što je rečeno i u zajedničkoj deklaraciji sudionika sastanka.
Tako ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Srbije Slobodan Milosavljević kaže da njegova Vlada u Savi vidi značajni potencijal za razvoj ekonomske suradnje u regiji.
Slovenski ministar gospodarstva Andrej Vizjak rekao je da je u slovenskim prostornim planovima zacrtana plovnost Save do Brežica.
Ministar komunikacija i prometa BiH Božo Ljubić smatra da će uređenjem plovidbe Savom koristi imati i zemlje kroz koje ona ne teče.
Hrvatska je, kaže ministar Kalmeta, prošle godine za uređenje plovnog puta rijeke Save uložila 10 milijuna eura. Ove godine tomu je namijenjeno 1,7 milijuna eura, dok je 448 tisuća eura predviđeno za signalizaciju, a 100 tisuća eura za informatizaciju praćenja plovidbe.
Do kraja mandata sadašnjeg saziva Sabora, rekao je Kalmeta, hrvatskom parlamentu bit će upućen prijedlog prostornog plana za kanal Dunav - Sava što je pretpostavka za početak njegove izgradnje.
Savska komisija je međunarodna organizacija sa sjedištem u Zagrebu, osnovana Okvirnim sporazumom o slivu rijeke Save krajem 2002. godine. Ciljevi sporazuma su uspostava međunarodnog režima plovidbe Savom i održivog upravljanja vodama.