Branko Bobetić iz Udruge Croatia stočar upozorio je kako u Europi cijene mesa posljednje dvije godine stalno rastu dok su kod nas, unatoč rastu troškova proizvodnje, stalno u padu.
Iznio je pritom i primjer akcija u trgovačkim lancima tijekom kojih mlijeko katkad stoji i manje od tri kune i jeftinije je od mineralne vode, što je, smatra, neizdrživo.
Rast cijena u trgovinama nije izlaz jer će se smanjiti potrošnja, no, zbog svega se moraju zajedno naći proizvođači, prerađivači trgovci i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, poručio je Bobetić.
Tajnik udruge za tov jundi Baby beef Zvonko Nemet naglasio je da cijene u interventnom otkupu trebaju biti razumne, a ne minimalne jer će se u protivnome proizvodnja smanjivati. Upozorio je i na neke veterinarske troškove koje stočari u Europi ne poznaju, a našima stvaraju velike troškove.
Stočari su zatražili i rješavanje pitanja embarga na izvoz pojedinih proizvoda, od svinjskog mesa mlade junetine, ribljih prerađevina i vina nastalom zbog asimetričnih carina.
U razgovoru s čelnicima udruga, pomoćnik ministra poljoprivrede Stjepan Mikolčić je rekao kako se u posljednje tri godine stanje u stočarstvu znatno popravilo, povećani su poticaji, a proizvodnja mesa i mlijeka je porasla oko 20 posto.
U vrijeme poremećaja ciklusa ponude i potražnje Ministarstvo je organiziralo nekoliko interventnih otkupa svinja i junadi, kazao je Mikolčić te najavio da će se uskoro organizirati i interventni otkup pet tisuća junadi.
Istaknuo je i da prema novom Zakonu o veterinarstvu, koji je prilagođen europskom zakonodavstvu, stočari više neće morati plaćati neke namete poput raznih naknada za promet stokom koji su im dosad znatno opterećivali proizvodnju.