Skupina od sedam novopridošlica u klubu bogatih zemalja - Brazil, Indija, Kina, Meksiko, Rusija i Turska - mogla bi do 2020. povećati svoj udio u ukupnim prihodima od prodaje lijekova u svijetu na čak jednu petinu u odnosu na samo osam posto u 2004., prognoziraju u PwC-u.
Kina bi pak mogla postati drugo ili treće po veličini tržište lijekova u svijetu, navodi se u studiji. Naime, Kina je po podacima savjetodavne tvrtke za tržišta lijekova IMS Health u 2006. zabilježila rast prihoda od prodaje za 12,3 posto na 13,4 milijardi dolara, dok je u 2005. odgovarajuća stopa rasta iznosila čak 20,5 posto. Time se već uvrstila među tržišta s najvišim stopama rasta za zapadne lijekove.
IMS inače kompilira statističke podatke o lijekovima i procijenio je da su prošle godine prihodi od prodaje širom svijeta porasli za sedam posto na 643 milijarde dolara.
No, vodeći proizvođači možda neće moći iskoristiti snažan rast potražnje ako radikalno ne promijene pristup razvoju i prodaji novih lijekova, upozorio je PwC-ov konzultant Steve Arlington.
"Farmaceutska industrija neće biti u snažnoj poziciji da iskoristi prilike ako se ne poboljša produktivnost u sektoru razvoja i istraživanja. Ključni je izazov za industriju nedostatak inovacija. Naime, ona ulaže u istraživanje i razvoj dvostruko više nego prije 10 godina a proizvodi tek dvije petine novih lijekova u odnosu na odgovarajuću količinu u tom razdoblju", objasnio je Arlington.
Postojeći model poslovanja većine velikih proizvođača jednostavno je neodrživ i industrija mora preusmjeriti više resursa s marketinga na istraživanje, sugerira on.