Oko tisuću demonstranata okupilo na dva mjesta uz 12 kilometara dugu ogradu podignutu oko mjesta Heiligendamm na Baltičkom moru, objavila je policija, prenosi agencija DPA.
Čelnici skupine G8 - koju čine SAD, Njemačka, Japan, Francuska, Velika Britanija, Kanada, Italija i Rusija - trebali bi u četvrtak razgovarati i o budućem statusu Kosova, situaciji na Bliskom istoku te naporima kako uvjeriti Iran da prestane s obogaćivanjem urana.
Diplomati procjenjuju da će se žestoke rasprave voditi oko zahtjeva njemačke kancelarke Angele Merkel da se smanji emisija štetnih plinova za 50 posto do 2050. godine u odnosu na razine iz 1990., čemu se protive SAD.
Summit G8 se nastavlja i u petak.
ODGOĐENO GLASOVANJE O KOSOVU U UN-u
EU i SAD su se u srijedu usuglasile da će odgoditi do kraja summita osam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta (G8), koji se do petka održava u Njemačkoj, glasovanje u UN-u o rezoluciji koja Kosovu daje neovisnost uz međunarodni nadzor, javila je agencija AP.
Američki veleposlanik pri UN-u Zalmay Khalilzad i njemački veleposlanik Thomas Matussek, čija zemlja predsjeda EU-om, izjavili su da su sponzori rezolucije odlučili odgoditi glasovanje dok čelnici osam najmoćnijih svjetskih sila ne rasprave pitanje Kosova u četvrtak na ručku.
"Ne bi bilo dobro glasovati prije toga", kazao je Khalilzad.
Rusija odbacuje rezoluciju koja daje neovisnost Kosovu i do sada je najavljivala veto. Ruski veleposlanik pri UN-u Vitalij Čurkin je kazao da se Rusija protivi planu Marttija Ahtisaarija za Kosovo jer ga nije odobrio Beograd te da Moskva ne prihvaća tvrdnje SAD-a i EU-a da je Kosovo "jedinstven slučaj".