Londonski Ftse indeks oslabio je 0,32 posto, na 6.655 bodova. Frankfurtski DAX indeks bio je na gotovo istom postotnom gubitku, od oko 0,35 posto, spustivši se na 7.960 bodova.
Razina cijena europskih dionica od početka godine uvećana je nekih devet posto, a analitičari drže da se sada može očekivati blago slabljenje cijena. "Riječ je o normalnoj konsolidaciji koja je uslijedila nakon tako snažnih profita kojima smo svjedočili posljednjih tjedana", tumači Achim Matzke, analitičar pri Commerzbanku, dodajući da ne bi iznenadilo da korekcije cijena traju više od jednog dana.
Najviše su pritom bile pogođene dionice naftnih i rudarskih kompanija. Pritom je francuski Total zabilježio pad cijena dionica od 1,2 posto, dok su dionice rudarskog proizvođača Anglo Americana bile na gubitku 1,6 posto.
Od pojedinačnih gubitnika izdvajao se GlaxoSmithKline, čije su dionice oslabile 1,6 posto budući da novi podatci o lijeku za rak nisu uspjeli nadjačati i dalje prisutne zabrinutosti ulagača vezane uz priljev loših vijesti o njegovu lijeku za dijabetes Avandia.
U središtu pozornosti ulagača našao se i podatak o rastu cijena industrijskih proizvoda pri proizvođačima u eurozoni, koji je bio snažniji od očekivanog. Kao glavni razlozi njihova rasta navode se rastuće cijene energenata i drugih roba. Snažniji podatak od očekivanja mogao bi izazvati pritisak na Europsku središnju banku (ECB) da podigne kamatne stope kako bi držala inflaciju pod kontrolom.
Kako se uvelike očekuje, ECB bi trebala podići kamatne stope na zasjedanju zakazanom za srijedu. Pozornost ulagača bit će pritom posebno usmjerena novim informacijama u vezi daljnjeg kretanja kamatnih stopa.
Europska tržišta pogođena su bila i viješću o snažnom padu cijena dionica na kineskom tržištu. Podsjetimo, iznenadne rasprodaje dionica u Kini potkraj veljače izazvale su nagli pad cijena dionica na globalnim tržištima.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 0,08 posto, na 17.973 boda, što je njegova najviša razina na zatvaranju u zadnja tri mjeseca.