"Sigurnost hormonske terapije većinom ovisi o dobi", navode dr. Amos Pines iz bolnice Ichilov u Tel Avivu u Izraelu i njegovi kolege u zajedničkim preporukama objavljenim u časopisu Climacteric. "Žene mlađe od 60 godina ne trebaju se brinuti za sigurnost hormonske terapije".
Međutim, dodali su, hormoni se trebaju davati u najnižim mogućim dozama i samo onda ako postoje simptomi koje treba liječiti. Žene koje uzimaju hormone moraju obavezno posjećivati liječnika barem jedanput godišnje.
Odnos prema hormonalnoj terapiji za žene u menopauzi radikalno se promijenio 2002. godine, kad su objavljeni rezultati studije Inicijative za zdravlje žena. Znanstvena studija je tada pokazala da uzimanje hormona ne štiti od srčanih oboljenja te da su rizici veći od benefita te terapije.
Međutim, ističe Pines sa suradnicima, "u to doba nije posvećeno dovoljno pažnje činjenici da je studija obuhvaćala žene koje su imale 63 godine kad je istraživanje počelo". Odnos rizika i benefita terapije za mlađe žene drugačiji je, tvrde dr. Pines i njegovi suradnici.
Hormonalna terapija i dalje je najbolji način za tretman genitalnih problema prouzročenih manjkom estrogena tijekom menopauze, smatra Pines dodajući kako ta terapija također rješava probleme nesanice ili slabog sna te vraća libido.
Hormonalna terapija je po mišljenju Pinesa i njegovih kolega vrlo učinkovita u tretmanu osteoporoze, osobito kod žena mlađih od 60 godina i kod onih kod kojih je prerano nastupila menopauza. Međutim, napominju znanstvenici, propisuje se ženama mlađim od 60 koje su nedavno prošle menopauzu i nemaju nikakvih simptoma kardiovaskularnih oboljenja. A kod žena starijih od 60 treba pomno razmotriti rizike hormonalne terapije, posebno rizik od endometričnog karcinoma ako se estrogen ne daje zajedno s progesteronom, ističe Pines i posebno upozorava na porast rizika od tromboze i kardiovaskularnih oboljenja ako se hormonalna terapija nastavi nakon 60. godine života.