Hrvatski medijski analitičar, član WAN-a i Hrvatske udruge novinskih izdavača (HUNI) Ante Gavranović ocjenjuje da se najnoviji proglas WAN-a bitno razlikuje od sličnih proglasa ranijih godina te da se svojim stavovima približio zahtjevima Europske i Svjetske novinarske federacije (EFJ/IFJ).
Naime, na Godišnjoj skupštini EFJ, održanoj u ožujku u Zagrebu, glavni tajnik obiju novinarskih federacija Aidan White upozorio je da vlade, pozivajući se na terorističku opasnost, donose zakone i uredbe kojima se ugrožavaju ljudska prava i sloboda medija.
Izvršni urednik New York Timesa Bill Keller je, pak, kazao da su vlasnici medija i novinari poslije terorističkih napada 11. rujna 2001. sve češće suočeni s kršenjem svojih prava u režiji Bushove administracije, koja takve poteze poslovično pravda zaštitom nacionalne sigurnosti.
Sličnu bojazan u Hrvatskoj izrazio je potpredsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Zdenko Duka na javnoj raspravi u Hrvatskom saboru o nacrtu novog zakona kojim bi se trebalo regulirati pitanja tajnosti.
Kazneni progoni novinara zbog "provaljivanja" povjerljivih dokumenata, prisluškivanje telefona, praćenje drugih oblika komunikacije, ograničavanje pristupa službenim informacijama, sve rigorozniji zakoni o tajnosti, ugrožavanje novinarskih izvora, s takvim stvarima i naša vlada mora biti vrlo oprezna, smatra Gavranović.
Zahtjevi da se mediji i novinari discipliniraju, ma koliko oni koji to traže ponekad bili i u pravu, može nas odvesti u neku vrstu novog državnog nadzora nad slobodom medija kakvu poznajemo iz ne tako davne prošlosti, upozorava Duka.
Uvijek, nažalost, postoji opasnost da se s prljavom vodom izbaci i zdravo dijete, zaključuje, pak, Gavranović.