Dok su oporbeni zastupnici u raspravi tvrdili da je izvješće nepotpuno i nejasno te da je o korištenju fondova EU-a već odavno trebalo biti riječi u Hrvatskom saboru, HDZ-ovi zastupnici isticali su kako je izvješće pravodobno, budući da je početak provedbe projekata "dug i složen".
"Za korištenje predpristupnih fondova EU-a sada je propisana puno teža i stroža procedura", naveo je Žigman, odgovarajući na oporbene tvrdnje o manjkavostima Izvješća.
Prije toga je izvijestio kako je nacionalni fond za razdoblje od travnja do prosinca 2006. od Europske komisije zatražio za sve programe ukupno 53,3 milijuna eura te da je dobivanjem akreditacije Hrvatskoj omogućena decentralizacija CARDS-ovih projekata.
Dodao je i kako svako ministarstvo ima unutarnju reviziju koja prati i kontrolira provedbu predpristupnih programa, a svaki dokument, koji ide na odobrenje u Europsku komisiju, prije toga prolazi trostruku provjeru.
Žigman je naglasio da 2006. nisu uočene nikakve nepravilnosti u provedbi predpristupnih programa, ni u razdoblju uspostave zakonodavnog institucionalnog sustava niti kad je počelo povlačenje.
"To je 'ispit zrelosti' jedne države da li se može prilagoditi visokim kriterijima EU-a u svim ovlastima", rekao je Andrija Hebrang (HDZ).
Jozo Radoš (HNS) rekao je da iz izvješća nije jasno u kojoj je mjeri neki projekt proveden niti dinamika njegove provedbe.
Naveo je kako se, primjerice, za program CARDS 2003. kaže da je "težak" 62 milijuna eura, da je ugovoreno 29 milijuna, a nema ni riječi o tome jesu li preostala 33 milijuna eura posve izgubljena za Hrvatsku. Slično je i s programom CARDS 2004., dodaje Radoš.
Kazao je i kako je, "po izvješću - od navedenih programa CARDS 2003. i 2004., PHARE 2005. i ISPA 2005. i 2006., što je ukupno 297 milijuna eura - povučeno 51,5 milijun ili 17 posto". To je, kako ocjenjuje, parcijalni podatak jer je pitanje koliko će u konačnici od toga biti iskorišteno.
Radoš je kazao i da bi bilo dobro da ubuduće izvješća budu standardizirana kako bi se lakše moglo pratiti što je provedeno, a što nije.
Klub zastupnika HSS-a napomenuo je da bi se Hrvatska u korištenju predpristupnih fondova trebala "ugledati" na Irsku te da treba vidjeti zašto su neki projekti odbijeni kako se ne bi ponavljale iste pogrješke.
Zastupnici HNS-a su ustvrdili kako nije čudo da su "građani euroskeptici kad informacije o EU nisu najbolje".
Raspravom o izvješću o korištenju predpristupnih programa pomoći EU-a Hrvatski sabor je završio današnje zasjedanje.