Stručnjaci, koji od ponedjeljka u tajlandskome gradu Bangkoku razmatraju izvješće Ujedinjenih naroda, trebali bi u petak objaviti pregršt predloženih rješenja.
Izvješće je treće po redu koje je ove godine objavila Međuvladina skupina za klimatske promjene (IPCC). Dok su u prvome izvješću iz veljače autori s 90-postotnom sigurnošću ustvrdili da je za globalno zagrijavanje kriv čovjek, u drugome od 6. travnja upozorili su da će klimatske promjene izazvati glad, suše, toplotne udare i podizanja morske razine.
"Znanost sigurno pruža mnogo neospornih razloga za akciju", kazao je u ponedjeljak novinarima predsjedatelj IPCC-a Rajendra Pachauri (na fotografiji).
Upitan kako bi IPCC mogao izvješće pretvoriti u akciju vlade, predsjedatelj je odgovorio da "IPCC nema snagu prisile, on ima sivu tvar, a mišiće moraju dati drugi".
Glavni onečišćivači kakvi su Sjedinjene Države, Kina i najveći svjetski prozvođač nafte Saudijska Arabija vjerojatno će pokušati razvodniti izvješće, piše agencija Reuters te dodaje da bi čak mogli prijetiti ucjenom, kroz proizvodnju nafte i plina.
Zelene skupine tvrde da vlade više nemaju vremena šikanirati upozorenja stručnjaka.
"Ključna je stvar danas da štogod oni sada odluče to se više ne može ignorirati jer se promjena klime događa na veliko. Događa se brže. Sada imamo više rješenja nego prije i nisu tako skupa kako mnogi ljudi žele vjerovati", rekao je Stephan Singer, čelnik Svjetskog foruma za politiku promjene klime.
Izvješće procjenjuje da bi stabiliziranje emisije stakleničkih plinova stajalo između 0,2 posto i 3.0 posto svjetskog BDP-a do 2030. godine, ovisno o tome koliko će se oštro rezati emisije stakleničkih plinova.
Takvi se zaključci uglavnom poklapaju s procjenama bivšeg vodećeg ekonomista Svjetske banke Nicholasa Sterna koji je procijenio lani da će troškovi, bude li se djelovalo odmah, iznositi oko 1 posto globalnog BDP-a, a 5 do 20 posto bude li svijet oklijevao djelovati.
Više od 1000 amandmana predloženo je na sažetak nacrta teksta od 24 stranica o kojemu od ponedjeljka do petka odlučuju političari.
Izvješće predlaže niz rješenja među kojima su korištenje obnovljivih energija kakve su solarna i energija vjetra, veće korištenje nuklearne energije te učinkovitiju primjenu osvjetljenja i bolju izolaciju zgrada kako bi se smanjile potrebe korištenja energije.
No unatoč svemu tome temperature će rasti najmanje od 2 do 2,4 stupnjeva Celzijevih iznad predindustrijske razine čak i ako vlade budu nametnule najoštrija smanjenja emisije stakleničkih plinova.