To je danas na konferenciji o EU programima SAPARD i IPARD za poljoprivrednike u Vukovaru rekao Jakša Petrić iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva.
Konferencija u Vukovaru posljednja je po redu, nakon Bjelovara i Zadra, a organizirana je radi informiranja i savjetovanja poduzetnika u poljoprivredi i prehrambenoj industriji, obiteljskih poljoprivrednih gospodarstvenika i predstavnika lokalne samouprave o prošlogodišnjem SAPARD natječaju i uvjetima prijave na drugi krug natječaja, otvoren do kraja srpnja 2007. godine.
"Nismo iznenađeni malim brojem prijava za korištenje sredstava iz SAPARD programa jer smo iz iskustava drugih zemalja, koje su već koristile taj program, vidjeli da je slično bilo i kod njih", rekao je Jakša Petrić napominjući kako je na prvom natječaju za SAPARD sredstva zaprimljena 51 prijava od kojih je, međutim, SAPARD agencija prihvatila tek pet, s čijim nositeljima su zaključeni ugovori u ukupnom iznosu 25 milijuna kuna.
Petrić je naveo kako je najveći broj prijava (52,9 posto) odbačen jer nisu bile kompletne i pravodobno podnesene, dok je 37,2 posto prijava odbijeno nakon analize poslovnog plana. Rekao je kako očekuje da će broj prihvaćenih prijava, nakon zatvaranja drugog natječaja SAPARD-a, biti znatno veći jer su, kako je rekao, ublaženi dosadašnji kriteriji koje su korisnici morali zadovoljiti da bi dobili sredstva iz SAPARD-a.
Dodao je da kriteriji za IPARD, koji će zamijeniti SAPARD program, ne bi trebali za krajnjeg korisnika biti zahtjevniji od SAPARD programa.
Voditeljica Službe EU deska Erste & Steiermarkische Bank d.d. Goranka Crnković izvijestila je o zahtjevima banke kod financiranja projekata napomenuvši kako je ta banaka, da bi svojim klijentima olakšala prijavu projekata na SAPARD natječaj, kreirala Plavo-zeleni kredit, namjenskog tipa za zatvaranje financijske konstrukcije.
O značenju obrazovanja i stjecanja vještina potrebnih za razvoj moderne poljoprivrede govorio je voditelj UNDP-ova Programa lokalnog razvoja Nenad Kocmur, a predstavljeni su i rezultati korištenja SAPARD programa u Mađarskoj, Bugarskoj, Sloveniji i Sovačkoj.
Iskustva Preradarske farme Jozić i Poljoprivrednog gospodarstva Kolesarić, čija su dva projekta, jedina do sada iz Slavonije, dobila potporu iz SAPARD programa, predstavili su Marko Mrkalj i Dragan Jelić iz Centra za tehnološki razvoj Razvojne agencije iz Slavonskog Broda.
Mrkalj je ustvrdio da "hrvatski poljoprivrednici još nisu shvatili kako se poljoprivredom više ne može baviti kao sporednom djelatnošću, već na nju treba gledati kao na poduzetničku djelatnost za koju se traži visoka naobrazba i stalno usavršavanje".
O pripremi i provedbi postupka za projekt nabave pogona za preradu mesa govorio je Vedran Mikulić iz Perutnine Ptuj-Pipo Čakovec, prve hrvatske tvrtke koja je dobila sredstva u prvom krugu SAPARD natječaja.
Konferenciju, koja završava poslijepodne, organizirali su HUP-Centar za europske pretpristupne programe (CEPP), Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) i Erste & Steiermarkische Bank d.d. pod pokroviteljstvom Vukovarsko-srijemske županije.