Više od 1200 sudionika iz 44 zemlje članice NATO-a i Partnerstva za mir, među kojima i 20 hrvatskih timova sa 177 članova, sudjeluje u toj vježbi koja će se održati do 24. svibnja na pet lokacija u Zadru i okolici: Biogradu, Gaženici, Bokanjcu, Zračnoj luci Zadar i Željezničkoj postaji Bibinje kod Zadra.
U današnjem programu vježba se događa na Bokanjcu i u industrijskoj luci Gaženica. Po zadanom scenariju 55 timova sanira posljedice potresa koji je pogodio šire područje Zadra.
Na jutrošnjoj konferenciji za novinare glasnogovornik vježbe Goran Violić je rekao da danas sudionici vježbe izvlače unesrećene iz ruševina, saniraju posljedice i pomažu unesrećenima u industrijskoj luci Gaženica gdje je po scenariju došlo do istjecanja opasnog plina iz spremnika, požara vagona, puknuća cjevovoda, eksplozije na brodu itd.
Predstavnik NATO-a Evert Somer rekao je da je cilj vježbe suradnja spasilačkih timova iz različitih zemalja i izrazio uvjerenje da je hrvatski tim na razini zadaće.
Glavni direktor vježbe IDASSA 2007. Damir Trut, inače zamjenik ravnatelja Državne uprave zaštite i spašavanja, istaknuo je kako će ovom vježbom Republika Hrvatska pokazati sposobnost vlastitih timova i uvjeriti međunarodnu zajednicu da može ravnopravno sudjelovati u takvim akcijama spašavanja. To je provjera sposobonosti našeg ljudstva i opreme, istaknuo je.
Odgovarajući na upite novinara, rekao je da vježba nije temelj za poziv Hrvatskoj u članstvo NATO-a, ali da doprinosi tomu.
Evert Somer je na primjedbu novinara da se NATO nije pokazao u situaciji prirodne katastrofe Katrin u SAD-u, rekao je da je tada Vlada SAD-a smatrala da će sama moći riješiti situaciju, a kasnije je zatražila i dobila pomoć NATO-a. No NATO se, smatra on, ne smije smatrati univerzalnom organizacijom za spašavanje za sve katastrofe.
Za ovu vježbu Hrvatska je iz svog proračuna izdvojila 1,5 milijuna kuna, a ostatak NATO. Hrvatska se pripremala godinu dana umjesto predviđenih 2-3 godine, na čemu je dobila i čestitke. Inače, najavljeno je da će vježbu posjetiti čelni ljudi hrvatske države.
Novinari su jutros mogli promatrati odvijanje vježbe u industrijskoj luci Gaženica u Zadru. Pratili su tijek spašavanja unesrećenih osoba iz zapaljene zgrade i smrskanih automobila, nakon toga spašavanje unesrećenih iz ruševina. U vježbi se koriste razna tehnička sredstva, vizualne pregledne kamere i psi tragači.
Vježbu organizira je Republika Hrvatska zajedno s civilnim strukturama NATO-a i Partnerstva za mir, a nositelji vježbe su Državna uprava za zaštitu i spašavanje i NATO euroatlantski centar za koordinaciju reagiranja u slučaju katastrofa.