"Nitko ne može poreći da su se zločini nakon Oluje dogodili uključivši korake čiji je cilj bio sprječavanje povratka Srba", rekao je Galbraith gostujući u emisiji HTV-a "Nedjeljom u dva".
"U slučaju Oluje hrvatske su snage bile te koje su pljačkale, palile i ubijale. Bio sam ovdje u vrijeme Oluje. Bilo je jasno da je Hrvatska vojska imala punu kontrolu i da su oni koji su ulazili, ulazili s odobrenjem Hrvatske vojske i policije", rekao je Galbraith dodajući da su i ljudi iz američkog veleposlanstva "vidjeli hrvatske vojnike kako pale kuće".
"Mislim da je umiješanost hrvatskih vlasti u ono što se događalo bila vrlo jasna u tom slučaju. Ostaje vidjeti na kojoj razini, ali umiješanost je postojala", kazao je Galbraith.
On je odbio odgovoriti da li se u slučaju Oluje radilo o zajedničkom zločinačkom pothvatu s ciljem progona svog srpskog stanovništa iz do tada okupiranih područja Hrvatske, kazavši da odgovor treba prepustiti Haškom sudu koji će presudu donijeti na temelju dokaza.
Upitan o transportima oružja iz Irana preko Hrvatske za BiH tijekom rata u toj državi, unatoč važećem međunarodnom embargu na uvoz oružja, Galbraith je kazao kako je američka administracija za transporte znala, ali im se nije protivila.
Predsjedniku Tuđmanu, kada ga je pitao za američko stajalište o transportu oružja Galbraith je kazao kako o tom pitanju iz Washingtona "nema instrukcija".
O bivšem predsjedniku Tuđmanu je kazao da je bio velika povijesna ličnost, dobar vođa, strog i autoritaran, no ocijenio je da su "njegovi postupci u BiH i nedemokratske tendencije skupo stajale Hrvatsku".