U zaključcima i preporukama u šest točaka kaže se da je ustavni i zakonski koncept imenovanja sudaca i državnih odvjetnika u Hrvatskoj usklađen s međunarodnim načelima i da ovlasti Državnog sudbenog i Državnoodvjetničkog vijeća treba zadržati u sadašnjim okvirima, ali da je potrebno unaprijediti sustav imenovanja i napredovanja sudaca i državnih odvjetnika. Predloženo je i da se ispita mogućnost jačeg utjecaja pravosudnih tijela na izradbu proračuna za pravosuđe kako bi se ojačala njegova neovisnost.
Preporuka o unaprjeđenju sustava imenovanja i napredovanja odnosi se na izbor vježbenika i savjetnika te praćenje njihova rada, na izobrazbu sudaca i državnih odvjetnika prije i nakon prvog imenovanja, na ujednačivanje postupanja sudačkih vijeća i na cjeloživotno stručno usavršavanje sudaca i državnih odvjetnika.
Preporučuje se da se zakonom uredi status sudskih savjetnika i službenika s posebnim ovlastima i da izobrazba vježbenika i savjetnika uključi i područje deontologije.
Okruglom stolu jučer su se odazvali predstavnici Delegacije Europske komisije u Hrvatskoj 70-ak državnih odvjetnika i sudaca iz cijele Hrvatske predvođenih državnim odvjetnikom Mladenom Bajićem, predsjednikom Vrhovnog suda Brankom Horvatinom i ministricom pravosuđa Anom Lovrin.
Skup su organizirali Pravosudna akademija, Ministarstvo pravosuđa i projekt Europske komisije CARDS 2003 "Stručno usavršavanje državnih odvjetnika".