Okrugli stol "Izbor, imenovanje i prestanak dužnosti, ostvarivanje profesionalnog razvoja te neovisnost i odgovornost pravosudnih dužnosnika" okupio je danas u Karlovcu više desetaka državnih odvjetnika i sudaca. To je drugi skup u sklopu CARDS projekta. Zajednički ga provode Državno odvjetništvo RH i Ministarstvo pravosuđa s Pravosudnom akademijom te Francuska škola za suce i Španjolski centar za izobrazbu pravosudnih dužnosnika,
Pohvalivši suradnju na projektu sa španjolskim i francuskim partnerima,glavni državni odvjetnik Mladen Bajić je rekao da ovaj okrugli stol kao i prethodne aktivnosti na projektu ukazuje u kojem pravcu educirati državne odvjetnike.
To je važno posebno u svjetlu predstojećih izmjena Zakona o kaznenom postupku i reforme pravosuđa općenito, a da bi se točno znalo kakav profil stručnosti i znanja nam je potreban. Planirane izmjene Zakona o kaznenom postupku predviđaju tzv. "državno-odvjetničku istragu", što znači da istragu neće provoditi kao do sada suci istražnih centara, već "suci istrage", a to znači i povećanje broja istražitelja pri državnom odvjetništvu, rekao je Bajić.
Po njegovu mišljenju, edukacija državnih odvjetnika i njihov profesionalni razvoj preduvjet su za provedbu novog Zakona o kaznenom postupku te je s tim u vezi dodao da je "potrebno razraditi sustav kriterija kvalitete državnih odvjetnika kako bi mogli napredovati najkvalitetniji, a ne da pojedinci napreduju samo zato jer je na njih došao red".
Predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin rekao je da je u sklopu izbora i imenovanja, a također i praćenja napredovanja pravosudnih dužnosnika, potrebno uspostaviti model napredovanja najkvalitetnijih sudaca, a pod tim podrazumijeva "najstručnije, radno učinkovite i etički besprijekorne suce". Dodao je pritom da model mora biti primjenljiv i kod eliminacije sudaca koji kvalitetno ne obavljaju posao.
Hrvatinovo je izlaganje pokrenulo i rasprave o odgovornom i neovisnom sudstvu, te je rekao da je nepristrano, pošteno i stručno samo ono suđenje koje se pri presudi temelji samo na činjenicama.
Ministrica Ana Lovrin, govoreći o približavanju EU, rekla je da o poglavlju pravosuđa čekamo "izvješće o screeningu koje bi trebalo biti gotovo do kraja ovoga mjeseca".
Upravo je tema ovog današnjeg skupa - transparentnost i objektiviziranje uvjeta za napredovanje u karijeri pravosudnih dužnosnika, važna u reformi pravosuđa. Isto tako važno je i trajno educiranje pravosudnih dužnosnika, kao uvjet neovisnosti u radu, kazala je Lovrin.
Najavila je također i reformu sustava vježbeništva i savjetništva u pravosudnim tijelima, te rekla da je u završnoj fazi donošenje Okvirnih mjerila za rad sudaca i Metodologija izrade ocjene obnašanja sudačke dužnosti. I dok bi prvi dokument trebao pridonijeti povećanju učinkovitosti rada sudaca i vrednovanju njihova rada, drugi će pridonijeti transparentnijem sustavu napredovanja sudaca, rekla je Lovrin.
Komparativni prikaz funkcioniranja državnih sudbenih vijeća u zemljama Europske unije izložio je u svom predavanju Dominique Rousseau, profesor ustavnog prava i bivši član Visokog sudbenog vijeća Republike Francuske.