Godišnje zasjedanje Komisije za održivi razvoj, koje je počelo 30. travnja, a završava u petak 11. svibnja, posvećeno je energetici u kontekstu održivog razvoja i klimatskim promjenama.
Zasjedanje je okupilo više od 2.000 vladinih delegata i predstavnika nevladinih organizacija, uključujući gotovo 80 ministara, koji su raspravljali o mjerama za poticanje dugoročnih energetskih rješenja koja mogu pratiti ekonomski i socijalni razvoj, ali i manje zagađivati atmosferu.
Hrvatsko izaslanstvo predvodio je državni tajnik za okoliš Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Nikola Ružinski.
Kako je priopćeno, Ružinski je izrazio spremnost Hrvatske da svoj industrijski i energetski sektor razvija prema načelima zaštite okoliša.
Ružinski je izvijestio o mjerama koja se u Hrvatskoj poduzimaju u skladu s načelima održivog razvoja, očuvanja kvalitete zraka i zaštite atmosfere. Posebno je naglasio da je Hrvatska nedavnom ratifikacijom postala stranka Protokola iz Kyota.
Zasjedanje se održava u trenutku kada je Međuvladin panel o klimatskim promjenama (IPCC) s 90-postotnom sigurnošću zaključio da je za klimatske promjene krivo ljudsko djelovanje.
Izaslanstvo Njemačke, koja u ovom polugodištu predsjeda EU-om, iznijelo je stajalište EU-a o energetici i zaštiti klime te konkretne prijedloge za smanjenje emisija stakleničkih plinova.
Ponovilo je poziv članicama UN-a za smanje emisije stakleničkih plinova za 30 posto do 2020. godine s konkretnim prijedlozima za promjene u energetskom sektoru. Naglašena je potreba povećanja energetske učinkovitosti i povećanja udjela obnovljivih izvora energije.
U završnom dokumentu zasjedanja zemlje članice UN-a trebale bi se prvi put na razini UN-a odrediti za poduzimanje konkretnih mjera za održivi razvoj i zaštitu atmosfere od zagađivanja, prije svega zbog prekomjernog korištenja fosilnih goriva.
Razgovori tijekom zasjedanja na posebnim sastancima, okruglim stolovima i u neformalnim skupinama pokazali su da će zacrtane ciljeve biti teško postići. Interesi razvijenih i nerazvijenih država bitno se razlikuju, no svi se slažu da se održivi razvoj može postići isključivo doprinosom svih država, kaže se u priopćenju.