Predstavnici zemalja u razvoju pozivaju na veća ulaganja i više pomoći stručnjaka da im se pomogne u suočavanju s mogućim katastrofičnim efektima globalnog zagrijavanja. Istovremeno je više od 1.000 diplomata počelo raditi na novom međunarodnom sporazumu UN-ovoj okvirnoj konvenciji o klimatskim promjenama koja bi trebala zamijeniti deset godina stari protokol iz Kyota.
Radi se o o radnom sastanku čiji je cilj utvrditi pojedinosti borbe protiv klimatskog zagrijavanja kao i zajedničku strategiju za to.
Cilj je i pripremanje terena za sljedeću konferenciju koja će se održati na Baliju u prosincu a gdje će se utvrditi smjernice međunarodnog sporazuma o klimi koji bi naslijedio nakon 2012. godine protokol iz Kyota o smanjenju stakleničkih plinova.
Izaslanici na ovom skupu se nadaju da će novi sporazum biti spreman unutra dvije godine i da će se do 2012. godine svijet polako naviknuti na njega.
Međuvladina skupina stručnjaka za evoluciju klime (Giec) nedavno je u Bangkoku uputila pozitivnu poruku o mogućnosti očuvanja planeta sa sada raspoloživim tehnologijama a pod razumnim cijenama, pod uvjetom da čelnici počnu djelovati odmah.