"Ovaj je sastanak od iznimne važnosti...jer gašenjem Pakta o stabilnosti zemlje članice preuzimaju odgovornost za regiju. Prioritet je da same donose odluke, ali to ne znači da će ostati same", kazao je Busek na konferenciji za novinare nakon sastanka ministara vanjskih poslova članica Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP) održanog pod nazivom "Gradimo Europu zajedno".
Gašenjem Pakta o stabilnosti za jugoistočnu Europu do kraja godine i osnivanjem Vijeća za regionalnu suradnju, osnaženi će SEECP postati glavni okvir te suradnje kojem Europska unija daje važnu političku potporu u cilju jačanja stabilnosti, suradnje i euroatlantske perspektive ovog dijela Europa, kazala je novinarima hrvatska ministrica vanjskih poslova Kolinda Grabar-Kitarović.
Novinare je izvjestila da je na sastanku donešena jednoglasna odluka da sjedište Vijeća za regionalnu suradnju bude u Sarajevu, "gradu punom simbolike", te da se Glavnim tajnikom vijeća imenuje Hidajet Biščević, državni tajnik u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija (MVPEI). Potvrda tih odluka očekuje se na sutrašnjem zagrebačkom summitu predsjednika država i vlada SEECP-a.
"SEECP nije nadomjestak za EU. To nije instrument da bi se regija ostavila sama", istaknuo je Busek u više navrata.
Grabar-Kitarović je rekla kako su "pod hrvatskim predsjedanjem postavljeni temelji nove arhitekture regionalne suradnje u Europi...te će osnaženi SEECP postati glavni politički okvir za usmjeravanje suradnje u jugoistočnoj Europi".
Grabar-Kitarović je potvrdila da se na sastanku razgovaralo o planu posebnog izaslanika UN-a za Kosovo Marttija Ahtisaarija koji predviđa međunarodno nadziranu neovisnost za ovu pokrajinu, te da su sve zemlje, osim, jedne dale potporu tom planu, nazvavši ga "uravnoteženim".
"Osim jedne zemlje koja je izrazila rezervu prema tom planu, konkretno prema članku 27., sve su ostale dale potporu Ahtisaarijevom planu", kazala je ministrica ne preciziravši o kojoj se to jednoj zemlji radi.
Na pitanje da li se razgovaralo o trenutnoj političkoj situaciji u Srbiji i kako bi komentirala izjavu novog predsjednika srbijanskog parlamenta Tomislava Nikolića da "neće odustati od granice Virovitica-Karlovac-Karlobag", te da je "on četnik i njeguje četništvo kao što Hrvatska njeguje ustaštvo", ministrica je odgovorila krajnje suzdržano, ogradivši se izjavom da "takve riječi ne zavrjeđuju komentar".
"Mi ne njegujemo ustaštvo i nadam se da većina građana Srbije poštuje hrvatski teritorijalni integritet i suverenitet", rekla je kratko Grabar-Kitarović.
O Srbiji se, kako je rekla, razgovaralo, ali nisu doneseni nikakvi zaključci.
"Potičemo demokratske procese i želimo ohrabriti Srbiju da nastavi s reformama i ispunjavanjem zadanih kriterija na putu prema EU i NATO-u", dodala je ministrica, izrazivši želju da "Srbija premosti izazove s kojima se suočava".
Ministri SEECP-a podržali su želju Crne Gore da postane 11. članica te regionalne inicijative, ocijenivši je "korisnom pridošlicom" regionalnoj stabilnosti i suradnji. Izraženo je uvjerenje da će u petak Crna Gora postati punopravna članica SEECP-a.
Ivailo Georgiev Kalfin, bugarski ministar vanjskih poslova i zamjenik premijera, čija zemlja od Hrvatske upravo preuzima predsjedanje SEECP-om, poručio je da će njegova zemlja raditi na "što sveobuhvatnijem razvijanju regionalne suradnje u cilju ulaska preostalih zemalja članica u EU i NATO".
Grčki predstavnik, Ioannis Valinakis, čija je zemlja predsjedala SEECP-om prije Hrvatske, jasno je poručio da je "krajnji strateški cilj svih nas Europska unija".