Dolazak na dvodnevni sastanak, koji se tradicionalno održava u svibnju svake godine, i prema sastavu sudionika bit će najveći summit SEECP-a dosad, potvrdili su predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barosso, predsjedateljica EU-a i njemačka kancelarka Angela Merkel, predsjednik Europskog parlamenta Hans Gert Poettering, europski povjerenik za proširenje Olli Rehn, američki državni podtajnik za politička pitanja Nicolas Burns te visoki dužnosnici OESS-a, NATO-a i Vijeća Europe.
Uz pristupanje Crne Gore, jedna od glavnih odluka sastanka na vrhu bit će osnivanje Vijeća za regionalnu suradnju i imenovanje Hide Biščevića, državnog tajnika u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija za glavnog tajnika Vijeća.
Prema uzoru na baltičke i nordijske zemlje, to bi tijelo trebalo postupno preuzeti djelokrug rada Pakta o stabilnosti, regionalne organizacije osnovane 1999. godine u Sarajevu, čije se gašenje očekuje početkom 2008. godine.
Čelnici jugoistočne Europe razmotrit će i niz otvorenih regionalnih pitanja - stanje na Kosovu, BiH, Srbiji, napetosti između Turske i Grčke i zauzeti se za jačanje partnerstva i suradnje u dijelu "starog kontinenta" koji je u prošlosti bio poprište sukoba i ratova, a u suvremeno doba dijeli zajedničke euroatlanske ambicije.
Na kraju jednogodišnjeg predsjedanja SEECP-om, službeni Zagreb ocijenjuje kako mu je angažman u rješavanju otvorenih pitanja u regiji "širom otvorio" vrata EU-a i NATO-a.
Iz Vlade su u utorak odbačene kritike "marginalne desnice" da institucionalno jačanje SEECP-a, kroz osnivanje Vijeća i Glavnog tajnika, znači obnovu bivše Jugoslavije i ističu kako su to samo instrumenti za djelotvorno rješavanje preostalih problema u jugoistočnoj Europi.