Globalni gospodarski rast najsnažniji je u protekla tri desetljeća, a rizika željni ulagači potaknuli su cijene dionica na svjetskim tržištima na rekordne razine tijekom prošlog tjedna.
No, najveće svjetsko gospodarstvo usporava; njegova se stopa rasta u prvom tromjesečju spustila na najnižu razinu u posljednje četiri godine. Rast u eurozoni s druge strane najsnažniji je od 2000., a kinesko gospodarstvo bilježi zadivljujući rast.
"Američko gospodarstva možda lagano usporava, no i nadalje mu jako dobro ide. Nije riječ o recesiji niti značajnijem usporavanju", kazao je Mauhammad Al-Jasser, zamjenik guvernera monetarne agencije u Saudijskoj Arabiji.
"Svako usporavanje koje se možda bilježi u SAD-u kompenzirano je snažnijim rastom u Europi i Aziji te ostatku gospodarstava u nastajanju, kojima u cjelini ide jako dobro", kazao je na rubu dvodnevnog sastanka vodećih središnjih bankara u Banci za međunarodna poravnanja, kojim je predsjedao čelnik Europske središnje banke (ECB) Jean-Claude Trichet.
No, predsjednik čileanske središnje banke Vittorio Corbo upozorio je da negativna strana snažnog rasta predstavlja jačanje pritisaka na rast cijena. "Veće zabrinutosti oko inflacije prisutne su u Europi ali i u azijskim gospodarstvima u nastajanju, budući da gospodarstvo ključa". Dodao je da u Europi gospodarstva rastu brzinom koja stvara pritiske na postojeće kapacitete.
Al-Jasser tumači da se svijet sa slabijim dolarom sada može bolje nositi nego u prošlosti. "Ne samo Saudijska Arabija nego i čitav svijet može se lakše nego je to bio slučaj u prošlosti nositi s padom vrijednosti dolara", kazao je.