FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Izvješća sa svjetskih tržišta

ZAGREB, 12. travnja 2007. (Hina) -
ZAGREB, 12. travnja 2007. (Hina) -

Izvješća sa svjetskih tržišta

a) Indeksi na svjetskim burzama.

Burza / Indeks     TRENUTNI   ZATVARANJE
New York/DJIA      12.484,62   12.573,85
Tokyo/Nikkei       17.540,42   17.670,07
London/FTSE-100     6.391,00    6.413,30
Frankfurt/DAX 30    7.119,40    7.152,83

Na Wall Streetu je u srijedu zabilježen pad cijena blue-chip dionica kako je zabilješka s posljednjeg sastanka američkih monetarnih zakonodavaca signalizirala da bi još moglo biti potrebe za podizanjem kamatnih stopa u SAD-u, pridodavši još jednu brigu ulagačima ionako zabrinutima zbog rasta cijena benzina i slabog tržišta nekretnina.

Njujorški Dow Jones indeks spustio se 0,7 posto, na 12.485 bodova. Za toliko je oslabio i tehnološki Nasdaq, zaključivši trgovanje na 2.459 bodova. S&P indeks oslabio je 0,6 posto, na 1.439 bodova.

Cijene dionica bilježile su gubitke veći dio dana, a posebice snažno korigirane su poslijepodne, nakon objave zabilješke s posljednjeg sastanka američke središnje banke Fed. Ona je, naime, ukazala da su monetarni zakonodavci zabrinuti zbog mogućeg sporijeg gospodarskog rasta i neizvjesnosti vezane uz moguć ponovni rast temeljen stope inflacije.

"Tržište je započelo ovu godinu razmišljajući da će sljedeći potez biti snižavanje kamatnih stopa, a sada tko zna? Fedova vijest nije dobra. Trenutno se čini da je najbolji scenarij inflatorno okruženje, a najgori stagflacijsko", ocijenio je izvršni direktor Integre Advisorsa, Emanuel Weintraub.

Sumnje da najavljeno restrukturiranje Citigroupa neće biti dovoljno kako bi naelektriziralo dionicu te najveće američke banke koja bilježi slab prinos u odnosu na svoju konkurenciju, pripomogle su spuštanju vrijednosti Dowa. Citigroupova dionica potonula je 1,2 posto.

A uoči ljetne sezone povećanih putovanja, porasla je i cijena benzina na terminskim tržištima, zadavši nove glavobolje ulagačima na Wall Streetu. Nastavile su gubiti na vrijednosti i dionice kompanija vezanih uz tržište nekretnina, obzirom da je i MMF objavio u srijedu kako očekuje da će usporavanje na tome tržištu vjerojatno usporiti rast američkog gospodarstva. MMF je zbog toga snizio svoju raniju prognozu rasta američkog gospodarstva za 2007. sa 2,9 na 2,2 posto.

I na europskim burzama cijene dionica su oslabile, jer su ulagači postali sumnjičavi u pogledu kvalitete tromjesečnih zarada o kojima su upravo počele izvješćivati kompanije. Tržište je nadasve pogodila vijest da bi njemački softverski div SAP mogao izdati upozorenje o dobiti. Londonski Ftse indeks spustio se 0,07 posto, na 6.413 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je 0,2 posto, na 7.153 boda.

Europske dionice u četvrtak su oslabile povukavši na niže vrijednosti europskih burzovnih indeksa, budući su se ulagači odlučili za oprezniji pristup pred sastanak Vijeća za monetarnu politiku Europske središnje banke (ECB).

Londonski Ftse indeks do podneva je tako oslabio 0,4 posto, na 6.391 bod. Frankfurtski DAX istodobno je izgubio 0,5 posto svoje vrijednosti, te iznosi 7.119 bodova.

"Ima još prostora za rast cijena dionica, budući su prognoze dobiti za mnoge kompanije i dalje vrlo pozitivne", kaže Alexandra Hartmann, menadžerica portfelja europskih dionica u investicijskom fondu Fidelity International. "Cijene dionica u Europi rastu posljednje četiri godine. Kraj dugoročnim pozitivnim trendovima još nije na vidiku", dodala je.

Prema jednom Reutersovom ispitivanju, analitičari očekuju da će ECB ostaviti kamatne stope nepromijenjenima ali i pripremiti tržišta za njihovo povećanje u lipnju.

Među gubitnicima su se danas našle dionice tvrtki koje proizvode osnovne sirovine, i ot unatoč nastavljenom rastu cijena bakra. BHP Billiton zabilježio je pad cijene dionice za 1,5 posto, a Anglo American za 1,3 posto.

Aktivnosti spajanja i dalje bujaju, pri čemu je Nestle zabilježio pad cijene svojih dionica od jedan posto nakon objave da je s Novartisom potpisao sporazum o preuzimanju njegove američke jedinice za proizvodnju dojenačke hrane Gerber za 5,5 milijardi dolara.

Među dobitnicima se ističe operater nordijskih burzi i tehnološka tvrtka OMX, čije su dionice ojačale 12,5 posto nakon vijesti da vodi pregovore o suradnji s nekoliko drugih burzi, iako još nije zaprimio konkretne ponude.

Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio je 0,7 posto, na 17.540 bodova.

b)Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00

          TRENUTNI  NAJVIŠI  NAJNIŽI
Euro/USD    1,3446   1,3477   1,3431
USD/JPY     119,41   119,51   119,23
GBP/USD     1,9744   1,9790   1,9726
USD/CHF     1,2205   1,2244   1,2185

Tečaj eura dosegnuo je u četvrtak na svjetskim tržištima valuta najvišu razinu prema dolaru u protekle dvije godine, zabilježivši ponovno i rekordnu vrijednost prema jenu i švicarskom franku dok ulagači očekuju signal Europske središnje banke (ECB) o podizanju ključnih kamatnih stopa krajem drugog tromjesečja.

Euro je do podneva ojačao prema dolaru 0,1 posto na 1,3440 dolara, dodirnuvši nakratko i najvišu razinu u protekle dvije godine od 1,3477 dolara.

Jedinstvena europska valuta zabilježila je i novi rekord prema jenu od 160,86 jena te prema švicarskom franku, od 1,6452 franaka za euro.

Dolar je pak ostao nepromijenjen prema jenu pa se njime trgovalo po 119,37 jena, nadomak najvišoj razini u proteklih šest tjedana od 119,55 jena, dosegnutoj u srijedu.

Očekuje se da ECB na sastanku u četvrtak neće mijenjati važeću razinu ključnih kamatnih stopa od 3,75 posto pa je pozornost preusmjerena na konferenciju za novinstvo predsjednika ECB-a Jeana-Claudea Tricheta, koji bi po očekivanjima analitičara trebao potvrditi njihove procjene o opetovanom podizanju stopa, i to možda već u svibnju.

"Tržište je u svoje računice već uključilo očekivanja da će ECB podići ključne kamatne stope u lipnju. Upotrijebi li Trichet riječ 'budno' i time signalizira ubrzano zaoštravanje monetarne politike u eurozoni, euro bi mogao osjetno ojačati. Čini mi se da se to ipak neće dogoditi", ocijenio je Geoff Kendrick iz Westpac-a.

Dolar je pak tek ograničeno reagirao na objavu službenih zabilješki sa sastanka središnje američke banke Fed koje su očitovale uvjerenje monetarnih čelnika da će obuzdavanje monetarnih pritisaka možda zahtijevati opetovano podizanje ključnih kamatnih stopa u SAD-u s važeće razine od 5,25 posto.

"Mlaka reakcija zrcali sklonost tržišta da ustraje u srednjoročnoj prognozi o slabljenju dolara", konstatirao je Kendrick.

Među ostalim valutama isticao se jen koji se i dalje nalazi pod pritiskom vezanih trgovina ali i izjave glavnog ekonomista Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da podupire blagu japansku monetarnu politiku i da ne vidi razloga za oštru intervenciju monetarnih vlasti kako bi se suzbila vezana trgovina japanskom valutom.

Švicarski franak također je kliznuo na rekordno nisku razinu prema euru budući da Švicarska u skupini razvijenih industrijskih zemalja zaostaje tek za Japanom po niskoj razini ključnih kamatnih stopa. Naime, ključne kamatne stope u Švicarskoj iznose samo 2,25 posto.

c) iznos LIBOR-a na dan:

Datum       Tip   1 tjedan(%)  1 mjesec(%)  3 mjeseca(%)  6 mjeseci(%)
12.04.07.  USLIB         5,32         5,32          5,36          5,36
12.04.07.  EULIB         3,84         3,86          3,96          4,09

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙