Euro je u četvrtak dosegnuo čak 163,62 jena, čime je njegov tečaj prema japanskoj valuti ojačao čak četiri posto u razdoblju od siječnja ove godine. Do konca tjedna blago je oslabio, zaključivši trgovanje u petak na 163,3 jena, odnosno 0,03 posto više nego u tjednu ranije.
Istodobno, europska valuta zadržala se nadomak rekordne razine prema dolaru od 1,3682 dolara dosegnute u prošli petak, zaključivši tjedan na 1,359 dolara. Dolar se nije značajnije mijenjao prema jenu, ostavši na 120,14 jena.
Izvori bliski europskim financijskim čelnicima kazali su u srijedu da ministri financija članica eurozone na sastanku zakazanom u ponedjeljak u Bruxellesu vjerojatno neće službeno kritizirati visok tečaj eura.
Ta se informacija nadovezala na nedavno objavljene solidne pokazatelje iz eurozone koji su potvrdili očekivanja da bi Europska središnja banka (ECB) u lipnju mogla podići ključne kamatne stope s važećih 3,75 posto ali i da bi mogla ponovno posegnuti za tom mjerom u drugom dijelu godine.
"Ministri nisu pretjerano zabrinuti. Progovorit će tek kada euro probije razinu od 165 jena", prognozira Adam Myers iz UBS-a. Dodao je i kako predviđa da će do konca godine ključna kamatna stopa u eurozoni porasti na 4,25 posto, s trenutno aktualnih 3,75 posto. "S obzirom da će američke kamatne stope vjerojatno morati padati, euro vrlo lako do konca godine može dosegnuti i 1,4 dolara", izjavio je Myers.
Rast kamatnih stopa u eurozoni učinit će ulaganja nominirana u eurima još atraktivnijima, te ohrabriti ulagače da prodaju ostalih valuta poput jena i kupovinu eura. "U nadolazećim danima i tjednima, dolar će ponovno postupno padati prema 1,38 dolara", ustvrdio je analitičar Commerzbanke, Gavin Friend.
Tečaju američke valute, pak, nije išao na ruku ključni pokazatelj zaposlenosti u SAD-u, koji je ukazao da je u travnju tamošnje gospodarstvo kreiralo svega 88.000 novih radnih mjesta. Riječ je o najmanjem broju novih radnih mjesta u zadnje dvije godine te ispod očekivanja ekonomista koja su se kretala oko 100.000. Nadalje, stopa nezaposlenosti porasla je na 4,5 posto, kao što se i očekivalo, dok je prosječna zarada po satu porasla za manje od očekivanih 0,2 posto, što signalizira slabljenje inflacije.
"Ovo izvješće ukazalo je na blagu općenitu slabost gospodarstva i lagano ide u korist toga da američka središnja banka popusti monetarnu politiku, što je posve negativno za dolar, jer smanjuje prinose na ulaganja u tu valutu u odnosu na ostale značajne svjetske valute", ustvrdio je David Gilmore, partner pir FX Analytics.