FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Američka valuta potonula

LONDON, 22. travnja 2007. (Hina/Reuters) - Pritisnut očekivanjima o snižavanju ključnih kamatnih stopa u SAD-u nasuprot prognozama o zaoštravanju monetarne politike u ostalim zemljama, američki dolar protekloga je tjedna na svjetskim deviznim tržištima potonuo na najnižu razinu u proteklih 26 godina prema funti, te na najnižu razinu u zadnje dvije godine prema euru.
LONDON, 22. travnja 2007. (Hina/Reuters) - Pritisnut očekivanjima o snižavanju ključnih kamatnih stopa u SAD-u nasuprot prognozama o zaoštravanju monetarne politike u ostalim zemljama, američki dolar protekloga je tjedna na svjetskim deviznim tržištima potonuo na najnižu razinu u proteklih 26 godina prema funti, te na najnižu razinu u zadnje dvije godine prema euru.

Britanska funta je dosegnula tijekom tjedna najvišu razinu prema dolaru u proteklih 26 godina od čak 2,0104 dolara za funtu, zaključivši tjedan na 2,002 dolara, s dobitkom od 0,8 posto. Njezin tečaj podupiru očekivanja da će središnja britanska banka u svibnju podići ključne kamatne stope za najmanje 25 baznih bodova na 5,5 posto zbog ubrzanog rasta inflacije. Stopa inflacije u Velikoj Britaniji u ožujku dosegnula je 3,1 posto u odnosu na očekivanih 2,8 posto i cijeli je postotni bod iznad onoga što ciljaju britanski monetarni zakonodavci.

"Ovo su uzbudljivi dani na tržištima valuta a dominantna je tema tečaj funte prema dolaru. Činjenica da smo probili psihološku razinu od 2,010 dolara za funtu govori u prilog prognozi o nastavku trenda jačanja funte prema zelenoj novčanici. Tečaj eura prema dolaru također će vjerojatno ojačati. Naime, prilično je jasno da rast američkog gospodarstva usporava", tumači Johan Javeus iz SEB Merchant Banking-a.

Dolar se našao pod pritiskom prognoza o mogućem spuštanju kamatnih stopa u SAD-u te opetovanom usmjeravanju pozornosti na vanjskotrgovinski i deficit platne bilance u SAD-u. Ulagači su bili razočarani i podatkom o tek umjerenom rastu potrošačkih cijena u ožujku, za svega 0,1 posto. Analitičari su prognozirali rast cijena za 0,2 posto. Dolaru je odmogao i podatak o padu industrijske proizvodnje u SAD-u u ožujku za 0,2 posto, koji je dodatno podupro očekivanja o sniženju ključnih kamatnih stopa s važećih 5,5 na 5,0 posto do kraja ove godine.

S druge se strane očekuje da će Europska središnja banka (ECB) u lipnju ponovno podići ključne kamatne stope na četiri posto, i time dodatno smanjiti razliku u kamatnim stopama između eurozone i SAD-a. Stoga se euro stabilizirao nadomak 1,36 dolara, odnosno blizu najviše razine u zadnje dvije godine prema zelenoj valuti. U petak je zaključio trgovanje na 1,3587 dolara odnosno 0,4 posto jači.

"Pokazatelji u eurozoni i SAD-u podupiru trend jačanja eura prema dolaru. Tržište prilagođava cijene gospodarskim očekivanjima a dominiraju teme o ključnim kamatnim stopama", konstatirala je Laura Ambroseno iz Morgan Stanleya.

Euro je crpio dodatnu potporu i iz činjenice da za razliku od 2004. politički čelnici eurozone sada nemaju prigovora na visok tečaj jedinstvene europske valute. Tako su u petak predsjedatelj eurozone Jean-Claude Juncker i ministri financija ostalih članica izjavili da jaki euro nije razlog za paniku. "Rijetke su političke pritužbe na jaki euro, čime se priznaje da je aktualni niski tečaj dolara generičke prirode. Akteri na tržištima valuta znaju da visoka stopa inflacije i niska razina gospodarskih aktivnosti nepovoljno utječu na dolar. Opća je ocjena da će Fed u konačnici sniziti kamatne stope", zaključuje Adrian Hughes iz londonskog HSBC-a.

A početkom tjedna euro je dosegnuo i rekordnu razinu prema jenu od 162,42 jena, nakon što su ulagači pokrenuli ciklus vezane trgovine japanskom valutom, osokoljeni činjenicom da čelnici skupine G7 nisu na sastanku u Washingtonu izrazili zabrinutost zbog niskog tečaja jena. Jedinstvena europska valuta dosegnula je i rekordnu vrijednost prema švicarskom franku od 1,6467 franaka za euro.

Na sastanku održanom proteklog vikenda u Washingtonu ministri financija i guverneri središnjih banaka članica skupine G7 ponovno su zatražili da valutni tečajevi zrcale odnos ponude i potražnje, ukazujući opetovano i na nužnu fleksibilnost tečajeva, posebno kada je riječ o Kini.

Trgovci su kazali da je izostanak iznenađenja vezanih uz devize na sastanku G7 očigledno signalizirao zeleno svjetlo vezanoj trgovini japanskim jenom u okviru koje ulagači uzimaju zajmove u valutama s niskim prinosima, poput jena i švicarskog franka, kako bi financirali kupovinu valuta s višim prinosima, poput eura.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙