Cilj je do kraja svibnja prikupiti milijun potpisa na peticiju koju će ETUC potom predati Europskoj komisiji, kako bi osnažio svoj zahtjev za moratorijem na daljnju liberalizaciju javnih usluga u Europi.
Predsjednica SSSH Ana Knežević usprotivila se u ime svoje središnjice liberalizaciji i privatizaciji javnih usluga u Hrvatskoj, istaknuvši da one moraju ostati dostupne svim građanima pod jednakim uvjetima.
Peticijom se upozorava na zbivanja u Europi, gdje je liberalizacija javnih usluga smanjila dostupnost, ponekad i kvalitetu javnih usluga, a potrošači od nje nisu imali koristi.
Primjerice, u Češkoj je nakon privatizacije vodoopskrbnog sustava voda poskupila čak 300 posto.
I kad nas već ima sličnih primjera, kaže Knežević, pa je račun za loš koncesijski ugovor za zagrebački pročiščivač vode prevaljen na građane i poduzetnike kroz drastično poskupljenje vode.
Javne usluge ne mogu se voditi jedino komercijalnim pravilima, jer to dovodi do isključivanja ranjivih kategorija društva i najsiromašnijih slojeva, pa SSSH upozorava da one moraju ostati dostupne svima, prvenstveno u sektorima kao što su pošta, telekomunikacije, energetika, javni prijevoz, zdravstvo i školstvo.
U školskom sustavu već se uvodi diskriminacija i elitizam, jer su školarine najskuplje za fakultete poput medicine, a najniže za tekstilni fakultet.
To znači da su radnička djeca osuđena na pohađanje jeftinih fakulteta, dok su elitni studiji namijenjeni samo za potomke bogataša, upozorava Knežević.
Najavila je da SSSH izrađuje analizu zdravstvenog sustava nakon reforme, koja je poskupila zdravstvene usluge, sa čime će uskoro izaći u javnost.