Na tribini organiziranoj u povodu Svjetskog dana slobode medija, Syla je iznio primjere ugrožavanja prava novinara i slobode medija i posebice upozorio na pritiske iz pojedinih ministarstava. Rekao je da pojedini ministri zabranjuju pisanje o nekim temama, da blokiraju objavljivanje obavijesti o vladinim tenderima u pojedinim novinama, što je sve ocijenio pritiskom na medije i novinare.
Kosovski premijer Agim Ceku je pak sudjelujući u raspravi izjavio da su mediji na Kosovu neovisni i da nisu izloženi pritiscima iz vlade.
Odgovarajući na primjedbu novinara da pregovarački proces o statusu Kosova nije bio dovoljno transparentan i da novinari nisu mogli o svemu izvijestiti javnost, Ceku je rekao da neki dokumenti nisu bili dostupni javnosti zbog osjetljivosti situacije odnosno zbog toga da druga strana u pregovorima ne bi unaprijed znala stajališta kosovskog pregovaračkog tima i time stekla prednost u pregovorima.
Po ocjeni nevladine udruge "Freedom House", mediji na Kosovu zbog nedostatka novca teško mogu sačuvati neovisnost uređivačke politike u odnosu na vladu i interesne skupine a u boljoj situaciji su samo mediji koji primaju pomoć iz inozemstva.