Većina srbijanskih medija pohvalila je Koštuničin nastup u utorak navečer u New Yorku, iako je Koštunica obmanuo javnost netočno tvrdeći da "nije prošao" prijedlog za konačni status Kosova u Vijeću sigurnosti UN-a, iako Vijeće uopće nije glasovalo
Vijeće je u utorak tek počelo raspravu o prijedlogu posebnog izaslanika UN-a Marttija Ahtisaarija koji predlaže nadziranu neovisnost Kosova, a što Beograd odbacuje držeći Kosovo svojim povijesnim teritorijem.
"Kosovo je odavno prodato i sada je đavo samo došao po taj ugovor", kazao je profesor Fakulteta političkih nauka Ivo Visković za "Kurir" od četvrtka.
"Odavna je Srbija izgubila kredibilitet kao demokratski i građanski orijentirana zemlja", rekao je nadalje Visković.
Europska unija i ostatak svijeta imaju negativan stav prema Srbiji jer vide da ona nije zauzela demokratski kurs i da raniji sustav koji je desetljećima vladao nije demontiran te da tajkuni nastali u Miloševićevo vrijeme u šakama drže političku situaciju, rekao je.
"A sve to ugrožava i naše pozicije po kosovskom pitanju", naglasio je Visković za Kurir te zaključio da je "jedini način za postizanje promjena u korist Srbije potpuni politički i demokratski zaokret".
Također je kazao da "ne treba zaboraviti da su SAD mnogo novca uložile u Kosovo i sada to žele vratiti".
Zastupnik Srpske liste za Kosovo i Metohiju Ranđelo Nojkić, čije riječi također prenosi list, drži da Srbija nije uspjela poboljšati svoje pozicije.
"Ako se može govoriti o nekakvom uspjehu, Koštunica je uspio iznijeti svoj stav pred Vijećem sigurnosti, a Fatmir Sejdiju to nije".
Beograd je možda i kupio malo vremena, ali to može biti "kontraproduktivno, jer se može dogoditi "da nam svijet nešto i ponudi, da mi izrazimo nezadovoljstvo, pa da nam prebacuju da nam ništa ne odgovora", smatra Nojkić.
Moguće je da će konzultacije o Ahtisaarijevu prijedlogu biti produljene no "nerealno je očekivati da on bude odbačen", zaključio je.