Na inicijativu zastupnika desnice, parlament je u četvrtak formirao parlamentarnu komisiju rad koje će krenuti na jesen, a bavit će se neracionalnim nabavama naoružanje i opreme nakon što je s mjesta ministra obrane u drugoj Drnovšekovoj vladi smijenjen sadašnji premijer Janez Janša.
"Postoji osnovana sumnja da te nabave nisu bile izvedene sukladno propisima i načelu dobrog gospodarenja, a provedene su bez javnog natječaja", izjavio je u četvrtak na osnivačkom sastanku komisije zastupnik Jože Tanko, član Slovenske demokratske stranke (SDS) koju vodi Janez Janša.
Istraga će se, kako je najavljeno, odnositi na vojne poslove s Izraelom, sklopljene u vrijeme kad je ministar obrane bio Jelko Kacin, a odnose se na kupnju izraelskih haubica i ratnog broda, te zahtjevnu modernizaciju tenkova T 55 "naslijeđenih" od bivše JNA od strane jednog izraelskog poduzeća, što se kasnije pokazalo promašajem jer su tenkovi nakon toga na preporuku NATO saveza ubrzo konzervirani zbog usvajanja nove vojne doktrine.
Sada vladajuće stranke pokrenule su i pitanje opravdanosti nabave školskih trenažnih aviona Pilatus u Švicarskoj, ali i velike narudžbe domaćih oklopnih vozila "Valuk" u domaćim željezarama, čime se pokušava kontrirati optužbama sadašnje opozicije da je naručivanje oklopnih vozila "Patria" u vrijednosti 280 milijuna eura neopravdano s gledišta racionalnosti i nacionalnih interesa, te da će to uništiti slovensku namjensku vojnu industriju.
Pitanjem nabave finskih oklopnih vozila bavit će se druga parlamentarna istraga, a vodit će je oporbeni zastupnici. Opozicijske stranke iznijele su da je formiranje parlamentarne istrage o starim nabavama za vojsku samo pokušaj blokiranja njihove parlamentarne istrage o potezu vladajućih stranaka kojim je omogućeno da lani na međunarodnom tenderu golem posao za oklopna vozila dobije finski proizvođač i njegovi posrednici u Sloveniji, za koje oporba navodi da su nekadašnji logističari i suradnici Janše iz razdoblja od 1990. do 1994. godine, kad je sadašnji premijer bio ministar obrane.