Organizatori skupa su Hrvatski centar za razminiranje (HCR) i HCR-Centar za testiranje, razvoj i obuku. Na skupu sudjeluje oko 170 predstavnika vladinih ustanova, državnih tijela za razminiranje, nevladinih udruga, tvrtaka za razminiranje, međunarodnih institucija koje se bave razminiranjem te proizvođača strojeva i opreme iz 35 zemalja.
Izaslanik predsjednika države general Krešimir Kašpar upozorio je kako se mine i dalje proizvode i siju smrt u 60-ak zemalja, unatoč tomu što je naporom međunarodne zajednice donesena konvencija o zabrani uporabe, stvaranju zaliha, proizvodnje i prijenosa protupješačkih mina koju su potpisale brojne zemlje. Mine kao oblik bojnog djelovanja ni u jednom ratu nisu donijele ozbiljniju stratešku prednost, a predstavljaju veliku opasnost za civilno stanovništvo nakon prestanka sukoba, dodao je Kašpar.
Predsjednik Savjeta HCR-a Đuro Brodarac kazao je kako su zaistale mine jedna od najvećih posljedica rata u Hrvatskoj, a riječ je o sigurnosnom, gospodarskom i ekološkom pitanju.
Ravnatelj HCR-a Oto Jungwirth rekao je kako se i sustavom razminiranja i načinom uporabe strojeva nastoji povećati ekonomičnost i djelotvornost razminiranja te postići potpunu sigurnost i za one koji obavljaju razminiranja i za one koji će se koristiti razminiranim prostorom.
Po podacima iz projekata ostvarenih 2006. u Hrvatskoj jedan stroj za razminiranje i tri pirotehničara u poslovima smanjivanja minski sumnjive površine zamjenjuju ukupno 62 pirotehničara, dodao je Jungwirth.
Tvrtke za razminiranje u Hrvatskoj posjeduju 54 stroja za razminiranje ukupne vrijednosti oko 23 milijuna eura, a njihov je prosječan dnevni kapacitet 285.300 četvornih metara.
U sklopu 4. međunarodnog stručnog savjetovanja "Humanitarno razminiranje 2007." raspravljat će se i o isplativosti upotrebe strojeva za razminiranje, upravljanju rizikom te strojnim metodama razminiranja, a na poligonu "Gaj" u Skradinu predstavit će se proizvođači strojeva i njihov rad. Bit će predstavljeno 11 strojeva za razminiranje.