Agencija je provela istraživanje tržišta revizorskih usluga u RH da bi utvrdila stanje na tom tržištu nakon stupanja na snagu novog Zakona o reviziji i Tarife revizorskih usluga, priopćeno je iz Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja.
Mogući učinci na tržišno natjecanje prije svega se odnose na moguće značajno ograničavanje ili ukidanje tržišnog natjecanja na tržištu pružanja revizorskih usluga i nestanak s tržišta malih i manje poznatih pružatelja revizorskih usluga. Prednost na tržištu ostvarili bi samo veliki pružatelji usluga, osobito renomirane revizorske kuće, koje imaju veliku tržišnu i financijsku snagu.
Nadalje, upozorava Agencija, nedostatno tržišno natjecanje moglo bi dovesti do značajnog povećanja cijena usluga revizije, a time i do značajnog povećanja troškova korisnika tih usluga što će za posljedicu imati smanjivanje njihove konkurentnosti.
Konačno, zaključuje se, to može dovesti do smanjivanja pogodnosti za krajnje potrošače, s obzirom na to da korisnici revizorskih usluga povećane troškove poslovanja proizašle iz povećanja cijena revizorskih usluga mogu prebaciti na potrošače povećanjem cijena svojih usluga.
Stoga Agencija predlaže da se izmijene odredbe Zakona o reviziji koje Hrvatskoj revizorskoj komori kao interesnoj strukovnoj udruzi revizora daju ovlast da autonomno, tarifom ili na koji drugi način, određuje visinu naknade za obavljanje usluga revizije i naknade troškova koje imaju pravo naplatiti pružatelji usluga revizije.
Osim toga, Agencija predlaže da se iz Zakona o reviziji i Tarife revizorskih usluga briše odredba o obvezi pružatelja usluga revizije da se pridržavaju Tarife. Drugim riječima, Tarifa ne treba ograničavati pružatelje i primatelje usluga revizije da u svakom konkretnom slučaju slobodno utvrde cijenu tih usluga. U tom bi smislu naknade predviđene postojećom Tarifom mogle predstavljati samo preporučene ili maksimalne cijene za pojedine usluge, a Tarifu bi trebalo donositi Ministarstvo financija.
(Hina) xpp yds