Po riječima direktora tvrtke Stjepana Komara, planirani izvori financiranja bili bi zajmovi Hrvatske poštanske banke (HPB) od 20 milijuna eura te Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR) od 12,6 milijuna eura, a planirani rok za izgradnju novoga postrojenja, kapaciteta 60.000 tona godišnje, je godinu i pol dana.
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Dragan Kovačević kazao je kako zemlje članice Europske unije do 2020. godine trebaju zamijeniti do 20 posto tradicionalnog goriva iz mineralnih sirovina s biogorivom, a do 2010. godine to treba iznositi 5,75 posto.
Trenutačni hrvatski kapaciteti za proizvodnju biogoriva iznose 28.000 tona godišnje, a i s dodatnih 35.000 tona, koji se planiraju izgraditi na vukovarskom području, to će još uvijek biti nedostatno za 157.000 tona, koliko bismo trebali imati do 2010. godine, napomenuo je Kovačević.
Dodao je kako Ministarstvo stoga podupire izgradnju novoga pogona u Čepinu, uzimajući u obzir i činjenicu da se tvornica nalazi na konkurentnom tržištu, na kojem proizvodnja jestivog ulja više ne može biti jedini smjer, već izlaz treba tražiti u alternativnim proizvodnjama.
Kako je istaknuto, po prvim procjenama isplativosti očekuje se da bi novi pogon, s integriranim postrojenjem za proizvodnju biodizela, mogao ostvariti dobit prije oporezivanja od 6,2 milijuna eura te otvoriti 40 novih radnih mjesta.
Nakon što su obavljeni prvi razgovori s HPB-om, koja je, kako kaže, pokazala zanimanje za financijsko praćenje ovoga projekta, Kovačević je napomenuo kako bi se u idućih 10-tak dana, trebao sastati Nadzorni odbor tvrtke i donijeti odgovarajuće odluke za početak realizacije projekta.
(Hina) xivuc yds