"Predloženim se sporazumom ne ograničava ustavna uloga oporbe niti se suspendira djelovanje parlamenta. Takve su aluzije apsurdne i neistinite", naveo je u petak Janšin ured u izjavi za javnost.
Cilj sporazuma koji je Janša proteklog tjedna strankama ponudio na zatvorenom sastanku je traženje političkog konsenzusa i neisticanje unutarpolitičkih pitanja u vrijeme predsjedanja EU-om i priprema za tu ulogu jer je riječ o projektu od nacionalnog značaja za koji su potrebne zajedničke snage, politička zrelost i odgovorno ponašanje, pojasnili su u priopćenju Janšini suradnici.
Sporazum u jednom članu navodi da će se svi potpisnici obvezuju da aktivnost vlade na preuzimanju predsjedanja EU-om neće opterećivati pitanjima koja imaju isključivo unutarnjepolitičke dimenzije.
Prema tom su sporazumu nakritičniji liberalni demokrati (LDS) koji su najavili da ga neće potpisati. Glasnogovornik stranke Aleš Gulič izjavio je da je sporazum nepotreban i da ograničava ustavnu ulogu oporbe da kontrolira vladu.
Većina drugih oporbenih stranaka namjerava dati primjedbe na Janšin prijedlog teksta, ali su sklone potpisivanju takvog dogovora.
Prema njegovoj učinkovitosti postoji doduše nešto skepse s obzirom da su krajem ove godine redovni izbori za predsjednika države, dok će u vrijeme kad Slovenija bude predsjedala EU-om u prvoj polovici 2008. praktično već započeti pripreme za kampanju za redovne parlamentarne izbore koji se održavaju na jesen iste godine.