"Slovenija se ne boji arbitraže o granici, no mislim da bi naša otvorena pitanja s Hrvatskom s nešto dobre volje trebali još jednom pokušati riješiti bilateralno. No, mislim da to neće biti moguće prije nego što Slovenija preuzme predsjedavanje EU-om ", izjavio je slovenski premijer u razgovoru za regionalni studio Slovenskog radija u Kopru, prilikom posjeta njegove vlade slovenskoj obali.
Janša je rekao da ne vidi mogućnost za rješenje pitanja granice s Hrvatskom u spomenutom roku, kako zbog "povijesti tog pitanja", tako i zbog predstojećih parlamentarnih izbora u Hrvatskoj krajem godine.
Unatoč tome, Janša je ocijenio Slovenija može biti zadovoljna svojom pozicijom u odnosu na Hrvatsku jer će u Europskoj uniji u koju će, kako je rekao, prije ili kasnije ući i Hrvatska, ekonomska snaga država biti važniji čimbenik "od poneke parcele ili (granične) table".
Zastupnik Europskog parlamenta, austrijski socijalist Hannes Swoboda izjavio je u utorak da neće povući svoj amandman na izvješće o Hrvatskoj, koji poziva na arbitražu o razgraničenju sa Slovenijom, ako se dvije zemlje ne mogu bilateralno dogovoriti o tome.
"Neću povući svoj amandman, ali arbitraža nije na prvom mjestu nego na zadnjem, prije toga treba pokušati bilateralnim putem", izjavio je Swoboda nakon zajedničkog sastanka dvaju parlamentarnih odbora EP-a na kojem je bila i hrvatska ministrica pravosuđa Ana Lovrin.
Swoboda je autor izvješća o napretku Hrvatske, koje bi Vanjskopolitički odbor Europskog parlamenta trebao usvojiti 27. ožujka. Na njegovo izviješće podneseno je preko stotinu amandmana.
Slovenski zastupnik u Europskom parlamentu Alojz Peterle izjavio je u utorak za slovenske medije da Swobodin amandman "ne bi smio biti vrlo tehnički", nego bi Hrvatsku i Sloveniju u vezi rješenja graničnog pitanja mogao samo uputiti na obraćanje "trećoj strani", pri čemu bi se one same trebale dogovoriti da li će se odlučiti za arbitražu, sud ili medijaciju, odnosno političko posredovanje trećega.