U reakciji na jučerašnje priopćenje PEPGO-a, koji okuplja sedamnaest ekoloških udruga Hrvatske, Ministarstvo se osvrće i na poziv koji je je taj Odbor uputio Europskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) "da ne financira projekte Republike Hrvatske koji se baziraju na spaljivanju otpada i gradnji regionalnih centara koji trebaju poslužiti za pripremu otpada radi spaljivanja u cementarama, odnosno spalionicama otpada".
Navodi se da je svrha priopćenja sprječavanje dezinformiranja javnosti i podsjeća da je Republika Hrvatska u procesu usklađivanja s pravnom stečevinom EU donijela Zakon o otpadu i Pravilnik o gospodarenju otpadom te da je člankom 7. Zakona određena obveza donošenja Strategije gospodarenja otpadom Republike Hrvatske.
Ističe se da je Strategija, koju je donio Hrvatski sabor, potpuno u skladu sa Zakonom o otpadu i s EU direktivama te da je Hrvatska za poglavlje okoliš dobila od Europske komisije dobre ocjene, osobito za područje otpada i zraka.
Dodaje se da su doneseni i pravilnici o gospodarenju pojedinim tokovima otpada (otpadna ambalaža, otpadne baterije i akumulatori, otpadna ulja, otpadna vozila) te da uskoro trebaju biti doneseni i drugi pravilnici
Podsjeća se da je, s obzirom na zatečeno stanje s 257 neuređenih službenih odlagališta komunalnoga otpada i oko 3000 "divljih" smetlišta, strateško opredjeljenje za izgradnju do 21 centra gospodarenja otpadom uz primjenu najsuvremenijih tehnoloških rješenja zasnovano na osnovnim načelima Strategije što sve pak pridonosi izgradnji učinkovitog sustava gospodarenja otpadom.
Ministarstvo, među ostalim, reagira i na traženje Odbora da se "odustane od projekata koji vode nepotrebnom povećanju emisija ugljičnoga dioksida (CO2) kao što su pogoni koji koriste velike količine koksa, ugljena ili nafte".
S tim u vezi, podsjeća se da je u posljednjih 15 godina donesen niz odluka koje su imale izravan utjecaj na smanjivanje emisije stakleničkih plinova, kao što su gašenje velikih energetskih potrošača poput Koksare Bakar.