"Tek u mandatu ove Vlade uspostavljen je sustav zaštite okoliša koji dalje razvijamo", navodi Ministarstvo i dodaje da se tek s ovom Vladom u sferi zaštite zraka i gospodarenja otpadom započelo s uvođenjem strogih zakonskih normi, a u Izvješću Europske komisije za 2006. o napretku Hrvatske na području zaštite okoliša doslovno je navedeno da je "postignut značajan napredak na području kakvoće zraka i napredak na području gospodarenja otpadom".
U Ministarstvu pitaju - "Kako to da se oni koji danas iznose neutemeljene i neistinite ocjene nisu javljali u vrijeme prije 2004. kada su aktivnosti na području zaštite okoliša bile zanemarive", te zaključuju "da iza negiranja opsežnih aktivnosti koje se na području zaštite okoliša provode u ovom mandatu stoje političke ambicije".
Ministarstvo podsjeća samo na neke aktivnosti na zaštiti okoliša, navodeći da su u ovom mandatu doneseni Zakon o zaštiti zraka i Zakon o otpadu, Strategija gospodarenja otpadom, uspostavile su se područne jedinice inspekcijskih službi u svakoj županiji i opremile osnovnim tehničkim pomagalima, poboljšano je i informiranje građana. Postavile su se mjerne postaje za praćenje kakvoće zraka u Sisku, Kutini i Osijeku, a zadnje dvije postavljene su u Rijeci 2006.
Pokrenuta je web stranica Državne mreže za praćenje kakvoće zraka na kojoj su vidljivi podaci o kakvoći zraka sa svih mjernih postaja državne mreže, a pokrenut je i poseban program na web stranici Ministarstva s podacima o procjenama studija utjecaja na okoliš. Uspostavlja se informacijski sustav s podacima o svim sastavnicama okoliša u Agenciji za zaštitu okoliša. Doneseno je i 16 uredaba i 25 pravilnika koji omogućuju operacionalizaciju zakonskih mjera od kojih je javnosti najpoznatiji Pravilnik o ambalaži i ambalažnom otpadu.
Započeo je s radom Fond za zaštitu okoliša te sanacija 172 odlagališta komunalnog otpada. Identificirane su "crne točke", tj. lokacije u okolišu visoko opterećene otpadom nakon dugotrajnoga neprimjerenoga gospodarenja proizvodnog industrijskog onečišćenja. Počela je sanacija bazena tvornice glinice u Obrovcu kao i tvornice azbestnih cijevi "Salonit" u Vranjicu. U tijeku je izrada programa sanacije za ostale "crne točke" kao što su Mravinačke kave, Lemić brdo, radioaktivnu šljaku u Kaštelanskom zaljevu itd., navodi Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.