"Sređivanje odnosa s Hrvatskom već je niz godina važan predmet u unutarnjim odnosima u slovenskoj politici, a barem od vremena odbijanja sporazuma Drnovšek-Račan predstavlja i zahvalnu populističku temu koja skoro uvijek upali", navodi u komentaru vodeći slovenski dnevni list.
"Odbijanje sporazuma Drnovšek-Račan u slovenskoj je javnosti ugled hrvatske države kao vjerodostojnog partnera potisnulo prema nuli, ali je i povećalo predrasude. Zato protuhrvatske izjave uvijek donose bodove u nemalom dijelu slovenske javnosti", navodi se u komentaru.
"Delo" navodi da su parlamentarne rezolucije na kojima unatoč nesklonosti vlade inzistiraju Podobnikovi "pučani" i Jelinčičevi "nacionalisti" jedna vrsta "neškodljivog (slovenskog) političkog folklora".
"Jasno je da one nisu posebno potrebne i da od njih nema nikakve velike koristi. Povremeni radikalniji granični zahtjevi prihvaćaju se kao jedna vrsta folklora koji ne donosi štetu. Na svoj su način Podobnikova rezolucija koja ide iznad službeno izraženih zahtjeva, te Jelinčičeva koja je mnogo radikalnija, čak i dobrodošle jer se većinsko stajalište ostalih stranaka onda prema vani čini umjerenim", navodi komentator koji u igri Jelinčiča i Podobnika oko teksta rezolucije vidi i svojevrsnu igru za naklonjenost jednog dijela biračkog tijela.
"Dok se parlament bavi rezolucijom pučana koja je prva ušla u parlamentarnu proceduru, pa makar je i odgađao za slijedeće sjednice, pučani se ne moraju opredjeljivati prema Jelinčičevim idejama iz njegove granične rezolucije koja je uložena kasnije. Oni te ideje (u sadašnjoj situaciji) ne mogu potvrditi, a na otvoren ih način ne žele odbiti", navodi komentar "Dela".
"Tako svaki segment slovenske stranačke politike igra ulogu u kojoj sam sebe voli vidjeti. Vlada je aktivna, opozicija konstruktivna, Pučka stranka je odlučna, a Jelinčičeva Nacionalna stranka je radikalna. Svi su zadovoljni, a o rezultatima diplomacije za koju se tvrdi da radi svoj posao ionako će se govoriti tek kroz neko vrijeme", završava komentar u vodećem slovenskom listu "Delo".