Kako je u ponedjeljak izjavila direktorica VURS-a, iz izvješća, koje su na svoj upit danas dobili od hrvatske veterinarske uprave, o klasičnoj svinjskoj kugi u Vugrišincu (Međimurje) vidljivo je da je sumnja na bolest postavljena još u utorak prošlog tjedna, u petak je bila i potvrđena, a danas se odvija eutanazija zaraženih svinja. Slovenska veterinarska uprava zatražila je ranije dodatne informacije o toj bolesti te je danas ponovo upozorila na potrebu pravodobnog i detaljnog obavještavanja slovenske strane.
Zbog ovog slučaja u Sloveniji je proglašena opasnost od širenja te bolesti u četiri općine u sjeveroistočnom dijelu države, koje spadaju u 10-kilometarski ugroženi pojas (Čreniševci, Ljutomer, Ormož i Razkrižje), a sazvan je i državni centar za kontrolu bolesti koji je pozvao uzgajivače da poduzmu potrebne preventivne mjere. Riječ je o postavljanju dezinfekcijskih barijera, zabrana prometa svinjama i njihova hranjenja ostacima hrane. Budući da se bolest prenosi i obućom i automobilskim gumama, lokalnim stanovnicima u tom dijelu Slovenije preporučeno je da ne posjećuju one krajeve u Hrvatskoj gdje su zabilježeni slučajevi klasične svinjske kuge.
"Uzgajivače pozivamo da se pridržavaju mjera jer je zabrinjavajuće da se svinjska kuga proširila sa granice Hrvatske sa Srbijom na slovensku granicu. To znači da možemo očekivati i nove slučajeve", rekla je Vida Čadonič Špelič, direktorica slovenske veterinarske uprave. Dodala je da je njena uprava već upozorila predstavnike Europske komisije da je riječ o opasnoj bolesti i zatražila da Hrvatsku upozori na potrebu što bržeg i preciznog obavještavanja.
Prema informacijama slovenske veterinarske uprave, u Sloveniji do sada nisu zabilježeni slučajevi prijenosa svinjske kuge iz Hrvatske, a uz četiri općine na sjeveroistoku Slovenije, kontrolni pojas i preventivne mjere uvedeni su i u osam naselja na području općine Brežice zbog informacija o žarištu svinjske kuge u naselju Vučilčevo na hrvatskoj strani granice.
VURS je prošlog tjedna priopćio da je prve informacije o svinjskoj kugi u graničnim područjima prema slovenskoj granici od hrvatskih veterinarskih službi dobio 1. ožujka ove godine, nakon slučajeva zabilježenih u varaždinskoj i međimurskoj županiji, ali je zahtijevao da komunikacija o tim slučajevima bude brža i preciznija.