Pozdravljajući najavu Teherana, britanski premijer Tony Blair poručio je Irancima: "Mi vam ne želimo zlo".
"Primijenili smo uravnotežen pristup, čvrst ali smiren, nismo ni pregovarali niti se sukobljavali", rekao je Blair novinarima pred Downing Streetom.
Zahvalio je saveznicima u Europi, u Vijeću sigurnosti UN-a i na Bliskom istoku na pomoći u oslobađanju pripadnika Kraljevske mornarice.
Iranskom narodu poručio je kako Velika Britanija "cijeni njihovu drevnu civilizaciju....te ponosnu i plemenitu prošlost". "Nesporazume s vašom vladom želimo rješiti miroljubivo, kroz dijalog", istaknuo je britanski premijer.
Pozdravljajući iranski potez, SAD su istodobno poručile kako Teheran mora prekinuti s obogaćivanjem urana ako želi promjenu odnosa s Washingtonom.
Najavu oslobađanja 15 britanskih mornara pozdravio je američki predsjednik George W. Bush, kao i ministar obrane Robert Gates, javlja Reuters.
"Pozdravljamo oslobađanje 15 britanskih mornara. Loše je što su uopće bili uhićeni. Uglavnom je jasno da su se nalazili u iračkim vodama. Oslanjanje na diplomatski proces u ovome se slučaju pokazalo najboljim rješenjem", izjavio je Gates.
Američki potpredsjednik Dick Cheney također je pozdravio osobađanje mornara, rekavši kako ne zna li je neka 'razmjena' osigurala njihovo oslobađanje, no ako se to dogodilo onda to predstavlja loš primjer za ubuduće.
Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier izjavio je, u ime Europske unije, kako je odluka Teherana da oslobodi britanske mornare signal da je Iran spreman na kompromis oko drugih otvorenih pitanja, kao što je njegov nuklearni program.
Dodao je da je Vijeće sigurnosti povećalo pritisak na Iran u vezi s nuklearnim programom, no da vrata za razgovore s Islamskom Republikom ostaju otvorena.
"Nadamo se određenom signalu Irana i po tom pitanju", istaknuo je Steinmeier.
U međuvremenu, sirijski ministri vanjskih poslova i informiranja objavili su kako je službeni Damask odigrao ključnu ulogu oko oslobađanja britanskih moranara.
"Angažman Sirijaca i Iranaca rezultirao je oslobađanjem britanskih vojnika", rekao je ministar informiranja Mohsen Bilal.
Šef sirijske diplomacije Walid al-Moallem rekao je novinarima kako je Sirija "u rješenju ovog problema primijenila taktiku 'tihe diplomacije' i zauzima se za jačanje dijaloga između dviju strana".
Dvojica dužnosnika nisu objavili pojedinosti sirijskog angažmana u oslobađanju britanskih mornara.